Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Europy Środkowo - Wschodniej do likwidacji. Czy Rada Miasta stanie w jego obronie

Sławomir Skomra
Profesor Jerzy Kłoczowski (1924 - 2017), historyk, założyciel IEŚW w Lublinie
Profesor Jerzy Kłoczowski (1924 - 2017), historyk, założyciel IEŚW w Lublinie Małgorzata Genca
- Nieprzemyślana i niefortunna decyzja władz naszego państwa - czytamy w projekcie stanowiska w obronie likwidowanego Instytutu Europy Środkowo - Wschodniej.

Klamka właściwie zapadła, ale walka trwa. Parlament przyjął, a prezydent podpisał ustawę likwidującą Instytut Europy Środkowo - Wschodniej w Lublinie.

Ma go zastąpić Instytut Europy Środkowej zajmujący się koncepcją Trójmorza (współpraca 12 państw naszej części kontynentu).

Ten krok spotkał się z krytyką polityków sejmowej opozycji, instytucji naukowych (jak PAN) i wielu naukowców.

Pod petycją sprzeciwiającą się likwidacji IEŚW podpisali się m.in. prof. Andrzej Paczkowski (ISP PAN), prof. Andrzej Friszke (ISP PAN), prof. Norman Davies (Fellow of the British Academy) i prof. Timothy Snyder (Yale University).

- Dokonywana obecnie przez polskie władze likwidacja Instytutu Europy Środkowo - Wschodniej budzi nasz stanowczy sprzeciw. Cieszący się międzynarodową renomą lubelski Instytut, założony przez prof. Jerzego Kłoczowskiego, od wielu lat prowadzi bezcenne prace badawcze i edukacyjne, przyczyniając się do zbliżenia Polski i jej wschodnich sąsiadów, a zarazem krzewiąc ideę europejską w Białorusi, Ukrainie i Rosji - alarmują naukowcy.

Teraz do akcji wkracza Rada Miasta. Na najbliższej sesji, 20 grudnia, ma przyjąć stanowisko w sprawie instytutu.

Jego autorem jest 19-osobowy klub radnych prezydenta Krzysztofa Żuka.

- Rada Miasta Lublin wyraża swój sprzeciw wobec podjętej przez partię rządzącą, a następnie podpisanej przez Prezydenta RP decyzji o likwidacji Instytutu Europy Środkowo - Wschodniej w Lublinie - czytamy w dokumencie.

Jest też mowa o tym, że dzieje się to tuż przez 450. rocznicą zawarcia Unii Lubelskiej i w 100-lecie KUL, a to ze środowiska wyrósł IEŚW.

Stąd w stanowisko takie słowa: - W związku z powyższym, podpisując się pod stanowiskiem licznych autorytetów ze świata nauki, kultury i polityki, wyrażamy nasz sprzeciw wobec likwidacji tej znamienitej i zasłużonej placówki naukowo-badawczej, jaką bez wątpienia jest Instytut Europy Środkowo - Wschodniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Instytut Europy Środkowo - Wschodniej do likwidacji. Czy Rada Miasta stanie w jego obronie - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski