Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internaty w Chełmie jednak mają zostać, ale trzeba będzie płacić za pobyt

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Ubiegłotygodniowy protest przeciwko pomysłowi likwidacji internatów przy IV LO oraz Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych. Uczestniczyli w nim m.in. uczniowie.
Ubiegłotygodniowy protest przeciwko pomysłowi likwidacji internatów przy IV LO oraz Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych. Uczestniczyli w nim m.in. uczniowie. Jolanta Masiewicz
Falę niezadowolenia wywołała plany likwidacji od września internatów przy IV LO oraz Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych. Po proteście władze miasta przedstawiły inną opcję.

Chełm chce, wzorem innych miast z regionu i kraju, wprowadzić opłatę za zakwaterowanie w internecie. Może to ocalić przed likwidacją dwie placówki: przy IV LO oraz Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie.

- Z perspektywy samorządu stanowi to logiczny kompromis pomiędzy oczekiwaniami uczniów a koniecznością racjonalizacji wydatków publicznych - informują urzędnicy.

Do tej pory opłaty za zakwaterowanie w chełmskich internatach nie obowiązywały (wyjątkiem była bursa). Młodzież płaciła jedynie za całodzienne wyżywienie.

W komunikacie miasto podkreśla, że propozycja przeniesienia uczniów z internatów do bursy miała bezkosztowy charakter. Jednak, widząc brak akceptacji tej decyzji ze strony uczniów, ich rodzin i pracowników internatów, samorząd postanowił znaleźć inne wyjście.

Jaki będzie koszt miesięcznej opłaty za zakwaterowanie w internacie jeszcze nie wiadomo

Przypuszczalnie nie będzie to kwota wyższa niż 100 zł miesięcznie.

- Na razie jeszcze nie otrzymaliśmy żadnej informacji w tej sprawie. Jednak podczas wcześniejszych rozmów z rodzicami naszych uczniów, byli oni skłonni ponieść opłatę, aby ich dzieci zostały w naszym internacie - mówi Dorota Michalska, dyrektor Zespołu Szkół Budowalnych i Geodezyjnych w Chełmie.

To próba rozwiązania problemu, który samorząd stworzył sobie na własne życzenie. Chodzi o pomysł likwidacje internatów przy dwóch chełmskich szkołach. Uczniowie mieliby się od nowego roku szkolnego przenieść do bursy.

- Propozycja dotycząca przeniesienia dwóch internatów (przy IV LO oraz ZSBiG w Chełmie) do Bursy Szkolnej była podyktowana przede wszystkim koniecznością optymalizacji, a także racjonalizacji kosztów ponoszonych przez chełmski samorząd – argumentowało miasto.

Sprawą zajęli się miejscy radni. Przeciwko likwidacji internatów zaprotestowali uczniowie, rodzice i pracownicy placówek. Pomysł ostro skrytykowała również europosłanka Beata Mazurek docinając prezydentowi Chełma Jakubowi Banaszkowi.

- Panie prezydencie ludzi trzeba szanować i mieć dla nich czas - na naukę nigdy nie jest za późno– napisała na swoim fanpage’u.

Wpis ten nie pozostał bez echa

- Na pewno samorząd nie musiałby podejmować wielu trudnych decyzji, gdyby realizowane były obietnice i zapowiedzi. Nierealizowanie obietnic „to nie jest dobra decyzja”. Pani wpis skłonił mnie do uzewnętrznia słusznego niezadowolenia samorządu z powodu nierealizowania obietnic, olewania spraw i zajmowania się „knuciem” - odpowiedział prezydent Banaszek.

- Tym tonem proszę ze mną nie rozmawiać drogie dziecko – skarciła prezydenta Beata Mazurek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski