Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internetowa galeria sztuki stworzona przez dziewczyny z V LO podbiła Polskę. Wyimek dostał „Społecznego Oskara”

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
fot. fb/Wyimek
W tej galerii wstyd się nie pokazać, a wystawienie w niej swoich prac jest darmowe. Licealistki z V LO przy ul. Lipowej stworzyły internetową galerię sztuki, żeby promować twórców z Lubelszczyzny, a teraz dostały za to „społecznego oscara”, czyli Srebrnego Wilka.
Wyimek.osobista.pl

– to tutaj znajdują się artyści i rzemieślnicy z całego regionu. Strona jest podzielona na dziewięć kategorii, m.in. „Literatura”, „Rękodzieło” i „Sztuki plastyczne”. Nie zabrakło jednak „Ciekawych miejsc” i „Czegoś zupełnie innego”. Choć odznaczenie już zdobyły, Wyimek nie spocznie na laurach.

– Cały czas można się zgłaszać do galerii. Pracujemy nad tym, żeby prace można było prezentować również anonimowo, bez zdjęcia i danych, a jedynie pod pseudonimem. Myślimy też o zrobieniu specjalnego segmentu dla maturzystów, w którym będziemy nawiązywać do tematów, które mogą się pojawić jako kontekst na egzaminie, żeby ułatwić im pisanie – tłumaczy Katarzyna Anna Lendzion, kierowniczka Wyimka, w którego skład wchodzą również Łucja Rymuszka i Alicja Pacek. Nie jest to pierwszy sukces współpracy dziewczyn, w tamtym roku również dostały Srebrnego Wilka, za projekt Frog Talk.

Dobrym duchem i opiekunem projektu był Marek Wojtczak, nauczyciel informatyki i entuzjasta Zwolnionych z Teorii. Pracuje w „piątce” od ponad 20 lat. Zaczął jako czterdziestolatek, zmienił zawód, żeby odpocząć i nie żałuje tej decyzji.

– Dzieci chciały zrobić coś, co promuje sztukę. Z racji tego, że nie chwaląc się, trochę umiem robić strony internetowe, to im pomogłem. Zawsze zachęcam uczniów do brania udziału w tej olimpiadzie, wyszukuję dla nich różne wyzwania. Ale muszą być duże, małe mnie nie interesują – uśmiecha się pan Marek.

Wyzwaniem, które rzucają Zwolnieni z Teorii, jest stworzenie projektu społecznego, a więc takiego, który ulepszy kawałek świata.

– Cieszy nas, że młodzi ludzie z roku na rok coraz liczniej angażują się w działania społeczne, za które nie mają wielkich nagród. Jedyną jest uzyskany certyfikat – tłumaczy Beata Jezierska, dyrektorka V LO.

Dziewczyny z Wyimka chcą razem wystartować w olimpiadzie po raz kolejny. Tym razem myślą o stworzeniu projektu związanego ze zdrowiem i bezpieczeństwem.

– Srebrny czy Złoty Wilk to tylko odznaczenie. Zależy nam, żeby nasze projekty pomogły jak największej liczbie osób. I jeśli ta liczba jeszcze się powiększy, to będzie nasz największy sukces – twierdzi Katarzyna.

W V LO realizowane były jeszcze trzy inne projekty w ramach Zwolnionych z Teorii: Dziewczęta ratują zwierzęta, Plotkary i Mały Wielki Książę, jednak nie zostały nagrodzone. Jak zapewnia dyrektorka, szkoła będzie wspierać uczniów, żeby za rok pojawiło się jeszcze więcej projektów. Cel?

– Mamy nadzieję, że za rok uda się zdobyć Złotego Wilka – zdradza Jezierska.

Zwolnieni z Teorii na podstawie zaangażowania w kształtowanie kompetencji przyszłości (krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja i kooperacja) tworzy ranking szkół przyszłości. Znalazło się w nim blisko 400 szkół z całej Polski. Najlepszą w naszym województwie okazała się właśnie „piątka” (33. miejsce w całej Polsce). Poza nią na liście znalazły się m.in. I LO w Chełmie (141. miejsce w Polsce) i VI LO w Lublinie (155. w Polsce).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski