Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwazja obcych w Poleskim Parku Narodowym? Tereny mogą być zaatakowane przez raka marmurkowego

Marta Grabiec
Marta Grabiec
Zwierze rozmnaża się bardzo szybko i zagraża ekosystemowi rezerwatu
Zwierze rozmnaża się bardzo szybko i zagraża ekosystemowi rezerwatu Fundacja Epicrates
Na swoim profilu facebook służby rezerwatu przyrody wyrażają swoje zaniepokojenie w związku z rozprzestrzenianiem się inwazyjnego raka marmurkowego. Zwierze rozmnaża się bardzo szybko i zagraża ekosystemowi rezerwatu.

Jak informuje dyrekcja, dotychczas potwierdzono występowanie zwierzęcia w jeziorach Miejskim i Kleszczów koło Ostrowa Lubelskiego (Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie, obszar siedliskowy Natura 2000 Ostoja Parczewska i obszar ptasi Natura 2000 Lasy Parczewskie).

We wspomnianych wyżej jeziorach znajduje się największa znana populacja raka marmurkowego, licząca co najmniej kilkadziesiąt tysięcy osobników, przy czym liczba ta będzie się zwiększała kilkakrotnie z każdym rokiem.

Co więcej, brak reakcji ze strony człowieka spowoduje, że rak marmurkowy przyczyni się do zagłady obszarów wodno-błotnych (masowe ginięcie płazów, gwałtowna degradacja ekosystemów wodnych, zanikanie zbiorników wodnych). Zagrożenie to jest bardzo realne w przypadku Poleskiego Parku Narodowego. Jezioro Miejskie położone jest w odległości 14-15 km od granic rezerwatu.

- Każde spotkanie osobnika tego gatunku na terenie Parku należy zgłosić do dyrekcji, a w miarę możliwości należy dostarczyć do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Starym Załuczu lub Ośrodka Dydaktyczno-Administracyjnego w Urszulinie (dyrekcja Parku). Natomiast informacje o raku marmurkowym spoza terenu Poleskiego Parku Narodowego proszę przekazywać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie - czytamy na fanpage rezerwatu.

Rak marmurkowy powstał w akwarystyce w wyniku mutacji. Z jednego osobnika można otrzymać kilkaset nowych, przy czym młode już po ok. 2-3 miesiącach same produkują jaja. Rak ten bez większego problemu, konkurencyjnie zniszczy każdy znany gatunek raka występujący w polskich wodach (rak szlachetny, rak błotny). Nie radzą sobie z nim także drapieżne gatunki ryb występujące w naszych zbiornikach (sum europejski, szczupak, sandacz, okoń).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski