Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycja Megatemu niepokoi mieszkańców. – Co tam właściwie powstanie?

DUN
archiwum
- W naszym sąsiedztwie powstaje duża inwestycja a nic o niej nie wiemy - skarżą się mieszkańcy okolic ul. Mełgiewskiej w Lublinie. Narzekają, że ogłoszone konsultacje społeczne są iluzoryczne.

Chodzi o inwestycję elektrociepłowni Megatem. Firma planuje zbudować przy ul. Mełgiewskiej blok energetyczny dla paliw alternatywnych, zasilany m.in. biomasą i odpadami.

Mieszkańcy, którzy w czwartek zebrali się przed ratuszem razem z posłem Michałem Kabacińskim z Twojego Ruchu, podkreślali, że nie są przeciwni inwestycji w ogóle. – Ale miasto nie informuje nas o tym, co tam powstanie. Owszem, trwają konsultacje społeczne ale są iluzoryczne - załączone do nich dokumenty są profesjonalne, żeby dowiedzieć się, o co chodzi, trzeba być specjalistą. Próbowałam uzyskać jakieś informacje w Wydziale Ochrony Środowiska – bez skutku – podkreślała Marta Nowosadzka, mieszkanka ul. Rataja. – Chcemy wiedzieć dokładnie – jaka to inwestycja, jakie będzie jej oddziaływanie na środowisko – dodała.

Wiesław Wojciechowski z Megatemu mówi, że o obawach nie słyszał (mieszkańcy przyznają, że nie zwracali się jeszcze do firmy). – W najbliższym czasie będziemy próbowali zorganizować spotkanie z mieszkańcami, skontaktujemy się z radą dzielnicy – zapowiedział Wojciechowski.

Mieszkańcy w poniedziałek mają przyjść pod ratusz. – Liczymy, że prezydent albo inny merytorycznie przygotowany urzędnik spotka się z nami i porozmawia o tej inwestycji. Jeszcze zanim skończą się konsultacje czyli przed 18 grudnia – podkreślali.

– Jeśli taka jest wola mieszkańców postaramy się zorganizować spotkanie z urzędnikami i przedstawicielem Megatemu – zapewnił Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. Dodał, że trudno powiedzieć, czy będzie to w poniedziałek.

Megatem wystąpił o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji. Raport oddziaływania na środowisko przygotowany na zlecenie firmy jest aktualnie opiniowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i sanepid. Wiesław Wojciechowski tłumaczy, że przygotowania do inwestycji są na bardzo wstępnym etapie. – Przed nami jeszcze m.in. przygotowanie projektów, całej dokumentacji, dalsze konsultacje społeczne. Budowa najwcześniej mogłaby się rozpocząć w 2017 roku – zaznacza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski