Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycja za ponad 100 milinów, ale niektóre prace wymagają poprawy. Miasto „odbiera” przebudowane Racławickie, Lipową i Poniatowskiego

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Do połowy września potrwają odbiory techniczne prac wykonanych w ramach przebudowany Racławickich, Lipowej i Poniatowskiego. Są potknięcia m.in. trzeba wyregulować studzienki kanalizacji deszczowej. Ale nie za wszystkie odpowiada wykonawca np. powalone podczas niedawnej burzy drzewo uszkodziło latarnie.

To największa miejska inwestycja drogowa w ostatnim czasie. Wartość robót przekroczyła 105 mln zł. Z przebudowanych Al. Racławickich, Lipowej i Poniatowskiego kierowcy już korzystają. Miasto zajęło się odbiorami technicznymi. Wzięło pod lupę jakość wykonanych robót. Sprawdzanie skończy się do połowy września. – Zgodnie z zapisami umowy, potrwają one dwa tygodnie – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

W poniedziałek (6 września) rozpoczęto odbiory sygnalizacji świetlnych.

– Przez dwa najbliższe dni odbiory obejmą sygnalizacje świetlne, co pozwoli na zweryfikowanie prawidłowości ich funkcjonowania. Po ich zakończeniu, zostanie podjęta decyzja o uruchomieniu pozostałych niewłączonych do tej pory świateł na skrzyżowaniach – wskazuje Góźdź.

Prace związane z przebudową objęły łącznie 13 sygnalizacji świetlnych. Najwcześniej zaczęła działać ta na skrzyżowaniu Długosza z Racławickimi. Później ruszyła – w połowie sierpnia – sygnalizacja na skrzyżowaniu „nowej” Poniatowskiego, Sowińskiego i Racławickich, a pod koniec sierpnia światła zaczęły sterować ruchem na skrzyżowaniu Racławickich z Lipową i Poniatowskiego.
Dalej nie działają sygnalizacje np. u zbiegu Racławickich z Puławską (nowa) oraz część na Lipowej.

– Do tej pory odbiory dotyczyły branży kanalizacji sanitarnej, deszczowej, wodociągowej, energetycznej, sieci gazowej i teletechnicznej – informuje Góźdź.

Do oświetlenia Al. Racławickich, Poniatowskiego i Lipowa wykorzystywanych jest 369 lamp.

– Do tej pory uwagi dotyczyły m.in. wymiany uszkodzonych opraw i wysięgników, co nastąpiło w wyniku powalonego drzewa przy ul. Spadochroniarzy, wymiany uszkodzonych lamp typu „pastorał” na ul. Lipowej, wykonania zabiegów pielęgnacyjnych drzew, tak by nie zasłaniały lamp – wylicza uchybienia wykonawcy Góźdź.

W ramach przebudowy sieci podziemne ułożono ponad 400 kilometrów kabli energetycznych oraz światłowodów telekomunikacyjnych. Powstało ponad 6 kilometrów nowej kanalizacji deszczowej. M.in. na Al. Racławickich wykonano zbiornik retencyjny (w rejonie ronda Honorowych Krwiodawców) o długości 170 metrów, który pomieści 140 tys. litrów wody.

Jeszcze większy zbiornik pojawił się na Lipowej – składa się z trzech elementów i ma pojemność ok. 600 tys. litrów. Woda jest odprowadzana z jezdni do Czechówki oraz Bystrzycy. Całkowicie przebudowano sieć gazową. Łącznie prawie 2 kilometry.

W przypadku tych instalacji też stwierdzono nieprawidłowości przy wykonaniu. Jakie naprawy zleciło miasto? – Uszczelnienie włazów, wyeliminowania efektu „stukania" studzienek, poprawy cementowania szyjek studni, wyregulowania włazów kanalizacji deszczowej czy zabezpieczenia skrzynki bezpiecznikowej – opisuje Góźdź. I dodaje: – Wykonawca ma czas na wyeliminowanie przekazanych w trakcie odbiorów uwag w terminie jednego tygodnia, ale nie później niż do 15 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski