Inwestycje na Lubelszczyźnie: Drogi, kolej, kultura. Długa kolejka po euro

Aleksandra Dunajska
Za jedną z priorytetowych inwestycji uznane zostaną niektóre duże inwestycje drogowe. ZDW chce m.in. kontynuować modernizację trasy nr 835 z Lublina do Biłgoraja
Za jedną z priorytetowych inwestycji uznane zostaną niektóre duże inwestycje drogowe. ZDW chce m.in. kontynuować modernizację trasy nr 835 z Lublina do Biłgoraja Jacek Babicz
Urzędnicy marszałka kompletują listę priorytetowych inwestycji. Te najważniejsze będą miały szansę na unijne dotacje bez konkursu

Pomysły na inwestycje w województwie lubelskim Urząd Marszałkowski zbierał w październiku 2013 r. Spłynęło 238 propozycji, m.in. od samorządów, firm, uczelni,szpitali, lokalnych organizacji. 101 wstępnie odrzucono (ostateczne decyzje należą do zarządu województwa). - Wskazaliśmy do odrzucenia projekty, które nie spełniały podstawowych, oczywistych kryteriów - tłumaczy Dorota Skwarek, z-ca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej UMWL.

Chodzi np. o projekty firm ( bo zgodnie z przyjętymi zasadami naboru inwestycje priorytetowe muszą mieć cel publiczny) oraz takie, które zostały wskazane jako niepożądane (miały oddziaływanie wyłącznie lokalne, a nie regionalne, nie przyczyniały się do rozwoju gospodarczego województwa - jak np. kanalizacja w jednej gminie - i były za małe).

Na liście inwestycji priorytetowych mają więc szansę znaleźć się m.in. duże projekty drogowe. Zarząd Dróg Wojewódzkich wyliczył wstępnie, że na planowane inwestycje potrzebuje 1,5 mld zł. - To oczywiście na razie tylko lista życzeń - podkreśla Andrzej Gwozda, dyrektor ZDW. Wśród planowanych przedsięwzięć jest kontynuacja modernizacji trasy 853 Lublin - Biłgoraj (trwają prace na odcinku Wysokie - Frampol, planowany jest remont części Wysokie - Lublin). - Myślimy też o realizacji wlotu do Lublina m.in. na drodze Lublin - Nałęczów - mówi dyr. Gwozda.

Unijne pieniądze bez konieczności ubiegania się o nie w konkursie mają też dostać tzw. zintegrowane inwestycje terytorialne, czyli projekty realizowane przez większe miasta wspólnie z sąsiednimi gminami. W Lublinie chodzi np. o budowę nowego dworca w okolicach PKP, a w Chełmie - stworzenie kolejowego terminalu przeładunkowego. Wśród najważniejszych mogą się znaleźć także inwestycje w służbie zdrowia. Chodzi m.in. o budowę centrum chorób płuc przy ul. Kruczkowskiego w Lublinie oraz wyposażenie powstającej nowej części Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.

Ponad 100 pomysłów, które pozostały na liście, urzędnicy nadal poddają analizie. - Nie wszystkie projekty, które ostatecznie umieścimy na liście priorytetowych, dostaną dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego bez konkursu lub w ogóle z RPO. Niektórym pomysłodawcom ciekawych projektów chcemy pomóc w staraniu się o środki z innych programów unijnych. A na liście projektów "bezkonkursowych" w samym RPO mogą się ostatecznie znaleźć także inne inwestycje, które nie zostały zgłoszone w październikowym naborze - zaznacza dyr. Skwarek.

I co ważne - inwestycje, które nie zostaną uznane za priorytetowe, nadal będą miały szansę na dotacje. - Będą musiały postarać się o pieniądze w konkursach - podkreśla Dorota Skwarek.

W Lublinie chodzi np. o remont placu Litewskiego, rewitalizację trenów po dawnej FSC, czy utworzenie Lubelskiego Centrum Nauki w dawnej fabryce słodu Vetterów. Gmina Mircze chce rekonstruować zamek w Kryłowie, a powiat świdnicki - organizować pokazy lotnicze Air Show. - To projekt nastawiony nie tylko na promocję naszych tradycji lotniczych. To też kwestia nowej stworzenia na tej bazie nowej formuły współpracy naszych firm związanych z lotnictwem - tłumaczy Radosław Brzózka, rzecznik starosty.

Sporo pomysłów mają też uczelnie. Np. dęblińska "szkoła orląt" chce stworzyć Centrum Śmigłowcowego Szkolenia Symulatorowego, a Uniwersytet Przyrodniczy - centrum badawcze innowacyjnych technologii w sadownictwie.

W kwietniu projekt lubelskiego RPO ma zostać skierowany do negocjacji z KE. Ostateczny jego kształt poznamy najprawdopodobniej jesienią.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Chełmianin N
"Na Lubelszczyźnie" niech w Lubelskie się zamieni,
bo tą nazwą posługują się dziennikarze niedouczeni,
którzy posiadają poważne wady charakterologiczne,
a to znaczy, że upór nie pozwala myśleć analitycznie.
Ciągłe nie uznawanie prawa i prawdy historycznej,
wyjaśnia, że taki stan jest cechą osoby histerycznej.
Lata się tłumaczy, a autor mądrych uznać nie raczy,
a z skąd to wynika i co to znaczy wyjaśniają Polacy!

MINISTER ROLNICTWA Warszawa,21 marca 2014r.
I ROZWOJU WSI
Marek Sawicki

Dziękuję za zwrócenie uwagi na nieprawidłowe użycie przeze mnie określenia Lubelszczyzna.Co do meritum sprawy ma Pan niewątpliwie rację.Wypada mi jedynie wyrazić ubolewanie,że ze względu na wagę poruszonego w audycji radiowej problemu nie przełożyłem należytej staranności do strony językowej i użyłem formy potocznej, która jest niepoprawna.
Z poważaniem
M. Sawicki.
j
jam
Kler wyciągnie łapy po nasze pieniądz mówiąc że po śmierci będziemy mieli lepiej:)
Kult bożków watykańskich u nas jest za silny, chociaż nie tak silny jak kult Boga kleru- Pieniądza
t
tomi
watykańskie bożki są najważniejsze...no może równie ważne jak dla kleru Bóg-Pieniądz.
J
Jakub
TO WEŹ SIĘ DO ROBOTY! - To będzie więcej kasy i region stanie się zamożniejszy i nie będzie już zaściankiem. Pozdrawiam.
K
Katarzyna Kowalik
AKCJA ZBIERANIA PODPISÓW W SPRAWIE PRZYSPIESZENIA BUDOWY CAŁEGO ODCINKA DROGI S19

www.petycjeonline.com/s_19

Lobbujmy na rzecz Polski Wschodniej!
l
l
przecież prawie byliśmy stolicą kultury a na pewno jesteśmy miastem inspiracji;-) hahah
Q
Qwazol
Jeśli chodzi o kulturę,to zapewne będzie to kult watykańskich bożków i ich siedlisk.
j
joł
a widziałeś-aś gdzieś indziej tak daleko oddalony dworzec pks od pkp..? sensowniej i logiczniej jest aby te dwa obiekty były obok siebie.
g
gosc
Inwestycje na lubelszczyznie.Drogi,koleje,kultura...Kultura??W tym lubelskim zascianku jest jakas kultura??Jacy artysci chca tu przyjezdzac?Zadni.Zeby przyjechali to trzeba im zaplacic,a na to nie ma pieniedzy.Cala sciana wschodniej polski to najbiedniejszy zakátek UE.Szkoda gadac.
a
abb666
Nie, bo Lublin jest cywilizowanym miastem, i jak każe takowe powinno mieć centrum przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia. Takie jeżdżenie z jednego końca miasta w drugi, żeby się przesiąść, to w średniowieczu nawet nie było.
N
Naiwny
Oczyścić wodę w Zalewie Zemborzyckim
j
ja
"W Lublinie chodzi np. o budowę nowego dworca w okolicach PKP,.....' ciekawe a nie lepiej pod Zamkiem
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie