MKTG SR - pasek na kartach artykułów

IPN odnalazł dwie mogiły na Górkach Czechowskich

Anna Paszkowska
Opracowanie:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie/Facebook
Instytut Pamięci Narodowej odnalazł dwie zbiorowe mogiły – prawdopodobnie ofiar terroru niemieckiego z okresu II wojny światowej -podczas badań prowadzonych na Górkach Czechowskich w Lublinie. Ekshumowano szczątki ośmiu osób.

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN poinformował w środę (18 września) o wynikach przeprowadzonego VI etapu prac poszukiwawczych na Górkach Czechowskich w Lublinie.

Odkryto dwie mogiły. Z pierwszego z grobów (o przybliżonych wymiarach 1,95 m x 2,55 m) ekshumowano szkielety ośmiu osób. W drugim grobie, o nieustalonych wymiarach, badacze zaobserwowali bliżej nieokreśloną liczbę szczątków ludzkich. Nie zostały one ekshumowane.

- Drugą mogiłę odkryliśmy właściwie w ostatnim dniu prac. Jest tak usytuowana, że jej badanie wymaga podjęcia dodatkowych prac. Została zabezpieczona. Od tego miejsca będziemy zaczynać następny etap poszukiwań, które planujemy w przyszłym roku - powiedział PAP naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie dr Artur Piekarz.

Ekshumowane szczątki – według wstępnych oględzin - należały do mężczyzn w wieku 30-60 lat. Na części kości czaszek znaleziono szczeliny złamań, które wskazują, że mogło tu dojść do urazu lub przestrzału. Ofiary w chwili śmierci maiły na sobie odzież, ma stopach siedmiu z nich znajdowały się szczątki butów. Odnaleziono także słabo zachowane inne przedmioty - haftki, klamry, guziki plastikowe (w tym od płaszcza dwurzędowego), guziki metalowe, fragmenty łyżek, wieczko od pasty do butów. Przy dwóch ofiarach znaleziono przedwojenne guziki mundurowe z orzełkiem w koronie.

Wszystkie zabezpieczone szczątki przewieziono do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną podane dalszym, szczegółowym badaniom.

Wykryte szczątki to prawdopodobnie ofiary terroru niemieckiego z okresu II wojny światowej.

- Wiemy z dokumentów, że teren tego wąwozu był wykorzystywany przez Niemców jako miejsce grzebania zwłok, ale też dokonywania egzekucji – zaznaczył Piekarz.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski