Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN zakończył prace na górkach czechowskich. Czy udało się zlokalizować pochówki pomordowanych?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Patrycja Wójtowicz
Trwały dwa tygodnie, objęły swoim zasięgiem teren o powierzchni ok. 40 arów – IPN zakończył prace przy poszukiwaniu miejsc pochówku ofiar Niemców z okresu II wojny światowej oraz komunistów z lat powojennych. Pracownicy instytutu i archeolodzy nie natrafili na żadne groby.

- Nic nie zostało znalezione – przyznaje Dawid Florczak, asystent prasowy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. IPN zakończył prace, których celem było ustalenie czy na terenie dawnego poligonu na Czechowie znajdują się pochówki ofiar Niemców z okresu II wojny światowej lub komunistów z lat po 1944 r.

Prace były prowadzone w północnej części górek czechowskich. Objęły swoim zasięgiem teren o powierzchni ok. 40 hektarów.

- Ten teren był miejscem masowych zbrodni popełnianych przez Niemców w okresie niemieckiej okupacji. Z całą pewnością dokonano tutaj sześciu egzekucji w latach 1940-1942, chociaż nie można wykluczyć, że tych egzekucji było więcej. Część straconych osób to więźniowie Zamku lubelskiego, zarówno narodowości polskiej, jak i żydowskiej – mówił Artur Piekarz, naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie w monecie rozpoczęcia poszukiwań.

Miejsca poszukiwań wytypowano w oparciu m.in. o zeznania zawarte w dokumentach śledztwa prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie (dotyczącego zbrodni popełnionych na zamku w Lublinie w latach 1939-1944). Ale nie tylko: pracownicy IPN przeanalizowali też zdjęcia lotnicze, oparli się o relacje świadków.

- Górki czechowskie są terenem najmniej przez nas rozpoznanych pod względem zbrodni popełnionych przez Niemców. W przeciwieństwie do np. Rur Jezuickich czy kirkutu – przyznaje Piekarz.

Do sprawdzenia wytypowano 15 miejsc.

IPN zapowiada, że w najbliższych dniach wyda szczegółowy komunikat dotyczący przeprowadzonych poszukiwań. – Ustosunkujemy się w nim m.in. do tego czy prace poszukiwawcze będą dalej prowadzone – mówi Florczak.

IPN informuje, że w latach 1940-1942 na terenie górek czechowskich Niemcy przeprowadzili co najmniej sześć masowych egzekucji. Liczba ofiar nie jest dokładnie ustalona. W czterech z nich (III 1940, 10 IV 1940, 5 V 1941, 1 VI 1942) zamordowano co najmniej 171 osób.
Po wojnie - w okresie od 9 grudnia 1947 do 5 stycznia 1948 r. - na terenie górek czechowskich przeprowadzono osiem ekshumacji, w trakcie których wydobyto łącznie 231 ciał.

Dawny poligon ma ok. 105 hektarów. Ratusz chce aby na części powstał park naturalistyczny (ok. 75 ha) a na pozostałych (ok. 30 ha) stanęły bloki. Takie rozwiązanie pojawiło się w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Uchwała w tej sprawie została jednak w części – właśnie dotyczącej górek czechowskich – unieważniona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Ratusz złożył skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Na razie termin rozprawy nie został wyznaczony.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski