Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IX Lubelski Festiwal Nauki: Piknik na pl. Litewskim (WIDEO,ZDJĘCIA)

KOS
Ponad 1000 wykładów, pokazów, warsztatów itp. trwających łącznie 3 tys. godzin. 1300 osób zaangażowanych w ich realizacje. 100 punktów na mapie Lublina, w których to wszystko będzie się odbywać i 42 tys. zarezerwowanych miejsc. Tak w skrócie prezentuje się IX edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Uroczysta inauguracja festiwalu odbyła się w sobotę wieczorem podczas koncertu w filharmonii lubelskiej. Festiwal potrwa do 21 września. W niedzielę na pl. Litewskim odbył się piknik naukowy, na którym lublinianie mogli poczuć przedsmak tego, co przez cały nadchodzący tydzień będzie się działo we wszystkich instytucjach naukowych naszego miasta.

W namiotach ustawionych wokół placu można było m.in. poczuć się przez chwilę jak pilot siedzący za sterami samolotu, poznać zwyczaje gadów, dowiedzieć się, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy, namalować coś pod okiem fachowców z Katedry Architektury Politechniki Lubelskiej czy wreszcie dowiedzieć się, jak domową metodą sprawdzić, czy miód, który kupiliśmy w sklepie nie jest zafałszowany skrobią. Tę ostatnią możliwość dawało stoisko przygotowane przez Zakład Kształtowania Jakości i Standaryzacji Produktów Roślinnych Katedry Chemii Rolnej i Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego. - Pokazujemy, jak prostymi, domowymi metodami prowadzić eksperymenty, które mogą zainteresować zarówno dzieci, jak i dorosłych - tłumaczy prof. Aleksandra Badora, kierownik zakładu. - Jeśli do próbki jedzenia dodamy odrobinę płynu lugola i płyn ten zabarwi nam próbkę na ciemny kolor, oznacza to, że żywność zawiera skrobię. O ile w przypadku ziemniaków jej obecność jest jak najbardziej uzasadniona, to już w miodzie czy śmietanie być jej nie powinno. A niestety, zdarza się, że jest.

Aby wykonać eksperyment z lugolą i wysłuchać towarzyszących mu wyjaśnień trzeba było ustawić się w kolejce. Co ważne, stoisko to nie było wcale wyjątkiem. Tłoczno było wszędzie. - Na Placu Litewskim ustawionych jest około 100 stoisk - mówi dr Andrzej Zykubek, pracownik KUL, koordynator festiwalu. - Cieszymy się, że po raz pierwszy w historii festiwalu jesteśmy obecni w samym centrum miasta. Z roku na rok nasz festiwal coraz bardziej się rozrasta (pod względem liczby projektów ustępuje tylko festiwalowi organizowanemu na Śląsku), nie pomieścilibyśmy się w miejscach, w których piknik odbywał się w latach ubiegłych.

Organizatorzy festiwalu zapraszają chętnych do udziału we wszystkich festiwalowych wydarzeniach. - Zainteresowanych zapraszam na stronę internetową festiwalu - mówi dr Zykubek. - Jej adres to : www.festiwal.lublin.pl. Znajdują się tam informacje na temat wszystkich projektów odbywających się w ramach festiwalu. Za pośrednictwem tej strony można również rezerwować miejsca. To ważne zwłaszcza w przypadku zorganizowanych grup.

Festiwal zakończy się w piątek koncertem Joszko Brody w auli im. S. Wyszyńskiego w Gmachu Głównym KUL przy Al. Racławickich. Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalowych jest bezpłatny.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski