Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Ja rzekłem: bogami jesteście". 31 marca wyruszy 23. Droga Krzyżowa na Majdanku

Jakub Sarek
Jakub Sarek
31 marca na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku po raz 23. odbędzie się droga krzyżowa. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 18 przy Pomniku-Bramie.

Droga Krzyżowa na terenie dawnego obozu koncentracyjnego na Majdanku to wspólna inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży oraz Państwowego Muzeum na Majdanku.

Hasłem tegorocznej odsłony wydarzenia są słowa zaczerpnięte z Psalmu 82 - "Ja rzekłem: bogami jesteście".

- Nawiązuje ono do ludzkiej godności nadanej nam wszystkim w chwili stworzenia. Godność jest nieodłącznym elementem tożsamości ludzkiej. Niestety nie wszyscy respektowali to prawo, co możemy zauważyć w historii obozu koncentracyjnego na Majdanku. Jego więźniowie byli bici, wyszydzani, wykorzystywani do morderczej pracy. Strasznym doświadczeniem jest obserwować podobne mechanizmy w naszym otoczeniu. Wydarzenia na Ukrainie to przykład tego jak człowiek niszczy godność drugiego człowieka i deprecjonuje dar jego życia - mówi Katarzyna Kaczor, z-ca koordynatora Drogi Krzyżowej na Majdanku.

Od lewej: Katarzyna Kaczor (KSM), ks. Krzysztof Krzaczek (KSM), Katarzyna Szczepanik (KSM), ks. Damian Szewczyk (CDM) na konferencji prasowej zapowiadającej
Od lewej: Katarzyna Kaczor (KSM), ks. Krzysztof Krzaczek (KSM), Katarzyna Szczepanik (KSM), ks. Damian Szewczyk (CDM) na konferencji prasowej zapowiadającej 23. Drogę Krzyżową na Majdanku Jakub Sarek

Zdaniem ks. Krzysztofa Krzaczka, asystenta kościelnego lubelskiego KSM, Droga Krzyżowa na Majdanku to przedsięwzięcie stworzone całkowicie przez młodzież.

- Przez organizację drogi krzyżowej chcą oni dać świadectwo tego, jak los drugiego człowieka, a także wrażliwość na cierpienie jest ważne w tym czasie, gdy tak wiele mówi się o egoizmie - podkreśla duchowny.

Uczestnicy przejdą przez 14 stacji rozmieszczonych na terenie Muzeum Państwowego na Majdanku. Towarzyszyć im będą rozważania oparte na świadectwach i wspomnieniach więźniów byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Drogę Krzyżową zakończy uroczyste błogosławieństwo abpa Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego. Poprzedzi je modlitwa o pokój wygłoszona w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Jak zapowiadają organizatorzy, na trasie przemarszu obecne będą także ukraińskie flagi.

Podobnie jak w poprzednich latach, po zakończeniu wydarzenia Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie uruchomi dodatkowe połączenia, aby rozwieźć do domów uczestników spotkania.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski