Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Jabłko lubelskie". Nasze owoce jadą w świat

Piotr Nowak
Firma LubApple, oprócz jabłek, sprzedaje m.in. maliny, wiśnie, truskawki, gruszki, śliwki oraz porzeczki
Firma LubApple, oprócz jabłek, sprzedaje m.in. maliny, wiśnie, truskawki, gruszki, śliwki oraz porzeczki Fot. materiały lubapple
Sadownicy z województwa łączą siły i zamierzają promować „Jabłko Lubelskie”. Naszymi owocami zajadają się smakosze od Hiszpanii po Singapur.

- Lubelszczyzna jabłkiem stoi – przekonuje Zbigniew Chołyk, prezes LubApple. Pod względem produkcji tego owocu nasz region ustępuje jedynie Mazowszu. Dlatego pięciu największych producentów jabłek z naszego województwa połączyło siły, żeby promować swoje owoce.

- Wspólnie jesteśmy w stanie sprostać bardzo dużym zamówieniom. Firma produkuje około 100 tys. ton owoców rocznie. Ponad 90 proc. stanowią jabłka - wyjaśnia Rafał Szmit z zarządu LubApple.

Grupa powstała w 2015 r., ale do tej pory sprzedawała swoje produkty bez znaku firmowego m.in. do Biedronek i Stokrotek. Wkrótce to ma się zmienić. Za dwa-trzy tygodnie w sklepach sieci Aldik mają się pojawić pierwsze partie owoców w jednolitych opakowaniach i z naklejką „Jabłko Lubelskie”. Trwają rozmowy nad rozpropagowaniem marki także w innych sieciach. Sadownicy uważają, że jest się czym chwalić.

- Region lubelski wyróżnia duże nasłonecznienie, czyste, nieskażone powietrze oraz występowanie gleb wapiennych, które idealnie sprawdzają się w przypadku uprawy jabłoni, zapewniając doskonały smak i najwyższą jakość naszych owoców - zachwala Szmit.

W skład LubApple wchodzą spółki ZPO Stryjno-Sad, Józefów Sad, Witabo, FruVitaLand oraz ZPO Sadpol. Wspólnie inwestują w chłodnie, sortownie i zabiegają o klientów. Następnie dostarczają swoje produkty do krajów Unii Europejskiej, ale też na Ukrainę, Białoruś, do Kazachstanu, Mongolii i na Bliski Wschód.

- To doskonały przykład połączenia sił przez producentów, żeby sprostać konkurencji zagranicznych firm - przyznaje Grzegorz Kapusta, wicemarszałek województwa lubelskiego. To właśnie Urząd Marszałkowski dał impuls do powołania LubApple, współfinansując wyjazd sadowników na targi branżowe za granicą. Podobną drogą idzie 57 grup producenckich z naszego regionu, spośród których 32 trudnią się uprawą owoców. Już teraz, producenci wołowiny zrzeszeni w grupach eksportują nawet 90 proc. mięsa. Borówki z Roztocza, za pośrednictwem Polish Berry Cooperative, trafiają samolotami na Daleki Wschód.

- Bardzo duży potencjał w naszym regionie ma jeszcze branża zielarska, producenci zbóż i buraków cukrowych – dodaje wicemarszałek.

ZOBACZ TEŻ: Które jabłka nadają się na konfiturę, które do ciasta, a które najlepiej smakują na surowo?

Michał Biały (SKB Kraśnik) wygrał Pierwszą Dychę do Maratonu [ZDJĘCIA]
Sensalsa na 700-lecia Lublina [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wysokie zwycięstwo żużlowców Speed Car Motoru Lublin w pierwszym meczu barażowym
Nauka rządziła w sercu Lublin [ZDJĘCIA]
Egzamin wstępny na aplikację radcowską w Lublinie (ZDJĘCIA)
Lubelskie Klasyki Nocą. Zakończenie sezonu (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski