Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak mieszkamy? Polakom dokucza przeludnienie

(jsz)
Warunki mieszkaniowe w poszczególnych miastach Polski
Warunki mieszkaniowe w poszczególnych miastach Polski
Na jednego mieszkańca naszego kraju przypada niecałe 25 m kw. mieszkania. Według GUS nieruchomości na wsiach są znacznie większe niż w miastach. Tam jednak częściej posiada się oddzielny pokój. Mimo tego ponad 60 proc. polskich rodzin zamieszkuje przeludnione nieruchomości.

Z badań firmy Home Broker wynika, że wielkość domów i mieszkań w danym regionie zależy od jego rozwoju gospodarczego. 

– Jeśli weźmiemy pod uwagę europejskie standardy okazuje się, że ponad 60 proc. polskich rodzin mieszka w za małych mieszkaniach – mówi Bartosz Turek, analityk HB. – Wskaźniki przeludnienia plasują Polskę na 28 pozycji wśród 30 krajów europejskich.

Najlepiej pod tym względem jest na Cyprze, gdzie problem ten dotyczy zaledwie jednej rodziny na 100. Natomiast w Hiszpanii, Belgii, Norwegii i Finlandii nie więcej niż jednej na dwadzieścia.

Nawet w skali naszego kraju warunki mieszkaniowe znacznie się różnią

W Bydgoszczy, Kielcach i Toruniu na jednego mieszkańca przypada mniej niż 23 m kw. powierzchni nieruchomości. Dla porównania we Wrocławiu i Katowicach jest to o ponad 2 m kw. więcej, a w Poznani i Warszawie przeciętna powierzchnia nieruchomości mieszkalnej przekracza 27 m kw. W Lublinie wskaźnik ten wynosi zaledwie 23,2 m kw.

Nieruchomości w obrębie miast są mniejsze niż na obszarach wiejskich

W tych drugich przeważają domy, które z założenia mają większą powierzchnię niż mieszkania. Dlatego też przeciętna wielkość nieruchomości mieszkalnej na wsi wynosi 87,2 m kw., a w miastach 62,5 m kw., czyli o24,7 m kw. mniej.

Nie oznacza to jednak, że na wsi mieszka się w znacznie lepszych warunkach

Powierzchnię nieruchomości przypadająca na jednego mieszkańca wynosi tam 25,4 m kw. W miastach 24 m kw., czyli zaledwie o 1,4 m kw. mniej. Reasumując, choć nieruchomości na wsiach są większe od miejskich, to w tych pierwszych mieszkają liczniejsze rodziny. 

Potwierdzają to informacje GUS o przeciętnej liczbie izb przypadających na jednego mieszkańca. Na wsi wskaźnik ten wynosi 1,2, natomiast w miastach 1,34 izby. Choć mieszkając w mieście częściej posiada się oddzielny pokój, to jego powierzchnia jest mniejsza.

 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski