Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak możemy wydłużyć urlop w 2023 roku? Do dodatkowego wykorzystania ponad tydzień wolnego

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Istnieje kilka sytuacji, w których liczba dni wolnych może zostać znacząco wydłużona. Jak możemy to zrobić?
Istnieje kilka sytuacji, w których liczba dni wolnych może zostać znacząco wydłużona. Jak możemy to zrobić? StartupStockPhotos / PixaBay
Większość osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę może skorzystać z 20 lub 26 dni płatnego urlopu wypoczynkowego. Do wyliczenia tego okresu służą świadectwa pracy lub dokumenty potwierdzające ukończenie szkół. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których liczba dni wolnych może zostać znacząco wydłużona. Jak możemy to zrobić?

Spis treści

To, ile mamy dni urlopowych, zależy od dotychczasowego stażu pracy. Staż pracy krótszy niż 10 lat gwarantuje nam 20 dni wolnych, jeśli jest równy lub dłuższy temu okresowi, do wykorzystania będziemy mieli 26 dni. Co istotne, dotyczy to tylko pełnoetatowych pracowników zatrudnionych na umowie o pracę. W przypadku B2B, dzieła lub zlecenia, wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy.

Urlop okolicznościowy w 2023 roku

Urlopem, który wykracza poza pulę 20 lub 26 dni wolnych jest urlop okolicznościowy. Ustawodawca uwzględnia okoliczności takie jak:

  • ślub pracownika – 2 dodatkowe dni wolne,
  • zgon oraz pogrzeb dziecka, małżonka, matki, ojca, macochy lub ojczyma – 2 dodatkowe dni wolne,
  • urodzenie się dziecka osobie zatrudnionej – 2 dodatkowe dni wolne,
  • zgon siostry, brata, teścia, teściowej, dziadka, babki lub osoby utrzymywanej przez danego pracownika – 1 dodatkowy dzień wolnego,
  • ślub dziecka pracownika – 1 dodatkowy dzień wolnego.

Pracownik przebywający na urlopie okolicznościowym zachowuje prawo do wynagrodzenia, które wyliczane jest podobnie, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego. Należy pamiętać, że warunkiem przyznania tej formy urlopu jest prawidłowe udokumentowanie zgłoszonej nieobecności. Pracodawcy należy zatem przedstawić akt ślubu, zgonu lub urodzenia.

Wolne za oddawanie krwi w 2023 roku

Dodatkowe dni wolne przysługują także podczas oddawania krwi. Zgodnie z polskimi przepisami za oddanie osocza przysługuje zwolnienie od pracy w dniu przekazania krwi.

W praktyce wiąże się to z jednym dodatkowym oraz w pełni płatnym dniem wolnym. Ze względu na większe zapotrzebowanie na krew podczas pandemii zwiększono tę liczbę do dwóch dni. Jak wynika z niedawno przyjętych przepisów, krwiodawcy już na stałe będą mogli liczyć na dłuższe wolne.

Oznacza to, że w 2023 roku można będzie uzyskać nawet 48 dodatkowego wolnego, gdyż osocze można pobierać do dwóch razy w miesiącu. Dotyczy to jednak osób z bardzo dobrym stanem zdrowia.

Dodatkowe wolne dla rodziców

Na dodatkowe dni wolne mogą też liczyć rodzice dzieci do 14 roku życia. Chodzi dokładnie o wolne w celu opieki nad dzieckiem zdrowym. Należy natomiast pamiętać, opcja ta dotyczy tylko jednego rodzica, niezależnie od liczby dzieci na utrzymaniu.

W celu odebrania dwóch dni wolnych na opiekę należy przekazać pracodawcy wniosek o udzielenie takiego urlopu. Jak wynika z przepisów, pracodawca nie powinien jednak odrzucić wniosku, jeśli nie może wskazać w tej sprawie wskazać ważnych powodów.

Urlop szkoleniowy w 2023 roku

Zgodnie z polskim prawem pracownikom przysługuje też możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego. Te dodatkowe dni wolne dotyczą osób, które podnoszą kwalifikacje zawodowe przydatne firmie, w której pracują.

Wynagrodzenie za urlop szkoleniowy ustalane jest tak, jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, a składniki wynagrodzenia, brane pod uwagę w wysokości przeciętnej, obliczane z miesiąca, w którym przypadł urlop – czytamy na portalu biznes.gov.pl.

Urlop ten zależy od rodzaju egzaminu i może wynieść:

  • 6 dni – egzamin eksternistyczny,
  • 6 dni – egzamin zawodowy lub potwierdzający kwalifikacje zawodowe,
  • 6 dni – egzamin maturalny,
  • 21 dni – egzamin dyplomowy.

Podane wymiary to określone przez prawo minimum, co oznacza, że w niektórych firmach urlop szkoleniowy może być znacznie dłuższy.

Nowelizacja Kodeksu pracy w 2023, która wkrótce wejdzie w życie, wprowadzi też wolne z powodu siły wyższej, a także pięć dni opieki na dziecko lub członka rodziny.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak możemy wydłużyć urlop w 2023 roku? Do dodatkowego wykorzystania ponad tydzień wolnego - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski