Większość Polek i Polaków - w tym seniorów, których część z oporem sięgała dotąd po zdobycze nowych technologii - przeszła w ostatnich dniach na płatności bezgotówkowe. Banki podnoszą właśnie w trybie pilnym limity płatności, by nie trzeba było wstukiwać PIN i transakcja odbywała się bez dotyku.
Kurierzy dostarczają nam zakupy i jedzenie zostawiając towar pod drzwiami. Można już także bez żadnego kontaktu z drugim człowiekiem przez okrągły tydzień, z weekendami włącznie, nadać i odebrać przesyłkę kurierską. Jak?
Dlaczego odbieranie i nadawanie przesyłek z paczkomatów jest bezpieczniejsze
Krakowska firma InPost, radzi klientom, by mając wybór między dostawą towaru przez kuriera, a dostawą do paczkomatu – wybierali paczkomat, bo forma ta pozwala ograniczyć kontakt z innymi ludźmi. Urządzenia te są ponadto regularnie czyszczone.
Co bardzo ważne urządzenia przygotowane są w taki sposób, aby były zarówno proste w obsłudze dla każdego użytkownika, ale przede wszystkim bezpieczne.
- Dzięki usłudze InPost Szybkie Nadania, można bezkontaktowo, ba – bezdotykowo odebrać z naszych paczkomatów nie tylko paczkę, ale też ważne dokumenty czy faktury, których nie można przesłać elektronicznie. Nie trzeba stać w kolejkach, czy zamawiać do domu czy firmy kuriera i narażać siebie oraz swoich bliskich na zakażenie wirusem – podkreśla Wojciech Kądziołka, rzecznik InPost.
- Jeśli masz potrzebę pilnej wysyłki ważnych dokumentów firmowych lub prywatnych i nie możesz skorzystać z poczty elektronicznej, wybierz najbliższy paczkomat – przekonuje.
Firmy kurierskie takie jak InPost apelują przy tym o szybsze odbieranie przesyłek z paczkomatów, by w czasach zwiększonego zapotrzebowania z usługi mogło korzystać jak najwięcej klientów.
Jak odebrać przesyłkę bezpiecznie?
Wojciech Kądziołka wyjaśnia, że chcąc wesprzeć Polaków w trudnych czasach InPost rzucił na front walki z koronawirusem ponad 6 tys. swoich paczkomatów – utrzymuje je czynne, w pełnej gotowości do pracy, przez wszystkie dni tygodnia, także soboty i niedziele, 24 godziny na dobę. Przy tym uruchomiona 12 marca w trybie pilnym usługa weekendowa nie wymaga w tej chwili żadnych dodatkowych opłat.
Krakowska firma gorąco zachęca klientów, by ściągnęli sobie na smartfony bezpłatną aplikację InPost, umożliwiającą nie tylko proste wykonanie wszystkich czynności związanych z odbiorem paczki oraz jej śledzeniem, ale i otwieranie skrytek paczkomatów bez dotykania terminalu (wystarczy nacisnąć przycisk na ekranie własnego telefonu).
- Jeżeli z jakichś powodów zdecydujemy się jednak na dostawę przesyłki do domu lub mieszkania, zdecydowanie najbezpieczniej jest unikać bezpośredniego kontaktu z kurierem. Wybierzmy opcję „pod drzwi mieszkania lub domu”. Unikajmy też płatności gotówkowych w przypadku zamówień za pobraniem. Płaćmy kartą – radzi rzecznik InPostu.
Zgodnie z zarządzeniem władz krakowskiej firmy, od 18 marca 2020 r. kurierzy InPostu dostarczający paczki do adresatów nie wymagają potwierdzenia odbioru przesyłki podpisem składanym w przenośnym terminalu. Odbiór odbywa się na podstawie unikatowego kodu wysłanego na podany przy zakupie w sklepie internetowym numer telefonu komórkowego.
Jak szybko przesłać dokumenty?
Odbieranie paczek, dokumentów czy faktur przy pomocy mobilnej aplikacji InPostu jest nie tylko bezpieczne, ale i bajecznie proste: wystarczy podać w formularzu numer telefonu i adres odbiorcy. Umożliwia to zarazem wygodne śledzenie drogi przesyłki w samej aplikacji (gdzie się aktualnie znajduje, kiedy została dostarczona).
- InPost Szybkie Nadania to wyjątkowo wygodna opcja, dzięki której uzyskujemy najbezpieczniejsze warunki do wysyłania i odbioru nie tylko paczek, ale i ważnych dokumentów – przekonuje Wojciech Kądziołka.
Rząd obiecuje wspomóc psychiatrię dziecięcą