Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak niebanalnie opowiedzieć o mieście? "Przewodnik po historii słowa drukowanego w Lublinie"

Małgorzata Szlachetka
Okładka książki "Przewodnik po historii słowa drukowanego w Lublinie" Tomasza Pietrasiewicza. Nowa publikacja o Lublinie zachwyca staranną szatą graficzną. Jej nakład to 400 egzemplarzy.
Okładka książki "Przewodnik po historii słowa drukowanego w Lublinie" Tomasza Pietrasiewicza. Nowa publikacja o Lublinie zachwyca staranną szatą graficzną. Jej nakład to 400 egzemplarzy. Ośrodek Brama Grodzka -Teatr NN
"Przewodnik po historii słowa drukowanego w Lublinie", opublikowany właśnie przez Teatr NN, to lektura obowiązkowa. Dawno już nie było tak pięknie wydanej książki o naszym mieście.

Historia słowa drukowanego w Lublinie została spisana na 592 stronach. W środku jest około 600 ilustracji świetnej jakości: pierwsze strony starodruków, gazet wychodzących w dwudziestoleciu międzywojennym czy tomików wierszy. Materiał jest ułożony w przejrzystym układzie haseł tematycznych.

Wiele z zawartych w "Przewodniku..." informacji może być niespodzianką także dla tych, którzy interesują się bliżej historią Lublina. Czy wiemy na przykład, że pierwszy lubelski księgarz Zacheusz Kessner był kalwinem z Krakowa? Dzięki niemu "w Lublinie już pod koniec XVI wieku dostępne były książki z prawie całej Europy".

Cytaty z książek i gazet oraz relacje, jakie znalazły się w "Przewodniku po historii słowa drukowanego w Lublinie" wybrał Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. To efekt jego dwuletniej kwerendy w bibliotekach.

- Kończy się pewna epoka związana z drukiem. Tym przewodnikiem chcieliśmy złożyć hołd ludziom książki i słowa z Lublina - mówi Tomasz Pietrasiewicz. - Remiksując materiał dokumentalny oddajemy tym osobom głos - dodaje autor nowego wydawnictwa Teatru NN.

"Przewodnik..." jest kopalnią wiedzy o drukarniach istniejących w mieście, także żydowskich, które przygotowywały publikacje w języku hebrajskim.

- Dla mnie osobiście odkryciem była historia związana z lubelskim wydaniem Księgi Zohar z 1623 roku - zdradza Tomasz Pietrasiewicz, autor "Przewodnika po historii słowa drukowanego w Lublinie".
- Nikt nie wiedział, czy ocalał jakikolwiek egzemplarz tego starodruku. Dzięki informacjom przekazywanym od jednego do drugiego naukowca, udało nam się dotrzeć do księgi, która jest w Jerozolimie - dodaje szef Teatru NN.

W "Przewodniku..." są też zebrane ciekawostki o gazetach, jakie w przeszłości były wydawane w Lublinie. Wiele z nich dziś już zapomnianych. Przykłady? Kto wie chociażby, że od 1919 roku przez trzy lata w naszym mieście wychodził miesięcznik "Reklama".

Na uwagę zasługuje dział poświęcony cenzurze z różnych epok. Czytamy na przykład, że poeta Józef Łobodowski został wyrzucony w 1932 roku z KUL po tym, jak prokurator zatrzymał cały nakład jego tomiku "O czerwonej krwi". Sprawa zakończyła się w sądzie. Co więcej, jak czytamy, ówczesny rektor KUL wysłał do uczelni w całym kraju list, z którego można się było dowiedzieć, że Łobodowski został relegowany za "szerzenie pornografii i bluźnierstwa w wydanych przez siebie utworach poetyckich, skonfiskowanych przez władze prokuratorskie".

W pracę nad przygotowaniem tomu zaangażowane było co najmniej kilkanaście osób, przede wszystkim z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. Materiały ilustracyjne zamieszczone w "Przewodniku po historii słowa drukowanego w Lublinie" pochodzą z bibliotek i muzeów w całym kraju, a także zbiorów prywatnych.

Promocja wydanego przez Teatr NN "Przewodnika po historii słowa drukowanego w Lublinie" Tomasza Pietrasiewicza, 21 października (wtorek), Dom Słów, ul. Żmigród 1, godz. 17, wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski