Jak obliczyć ratę i całkowity koszt kredytu gotówkowego?

Materiał informacyjny Rankomat
Udostępnij:
Wiele osób, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki, sięgają po kredyt gotówkowy. Nie zawsze przypadkowy wybór jest najlepszy, ponieważ może wiązać się z wysokimi kosztami. Zanim więc zdecydujesz się na konkretną ofertę, sprawdź jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego i całkowity koszt. Takie wyliczenia pozwolą na wybór finansowania najbardziej wpisującego się w twoje oczekiwania.

Różnice finansowe między poszczególnymi ofertami kredytów gotówkowych – nawet w obrębie tego samego banku – mogą być ogromne. Jeśli więc nie lubisz przepłacać, warto porównać dostępne oferty. Dzięki temu wybierzesz finansowanie najlepiej wpisujące się w twoje oczekiwania – zarówno pod kątem wysokości miesięcznej raty, jak i całkowitej kwoty do spłaty.

Rata kredytu gotówkowego – od czego zależy?

Zastanawiasz się, jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego? Jest to dość złożona kwestia, ponieważ zależy od kilku elementów. Znaczenie mają między innymi:

  • kwota finansowania,
  • oprocentowanie,
  • inne koszty kredytu,
  • sposób wyliczania raty,
  • okres finansowania.

Ogólna zasada jest taka, że im dłuższy okres kredytowania, tym niższa miesięczna rata. Jeżeli więc wyliczone zobowiązanie do spłaty przekracza założony limit, można rozważyć wydłużenie okresu finansowania o kilka miesięcy.

Warto przy tym podkreślić, że ustalona wysokość raty ma znaczenie dla zdolności kredytowej. Jeśli kwota miesięcznego zobowiązania będzie zbyt wysoka, wówczas bank może wydać decyzję odmowną o przyznaniu finansowania.

Co się składa na koszt całkowity kredytu?

Całkowity koszt kredytu to wypadkowa wielu elementów – dokładnie od tych samych, od których zależy wysokość miesięcznej raty. Aby oszacować sumę zobowiązania do spłaty, należy pomnożyć miesięczną ratę przez okres finansowania (w przypadku rat równych) lub dodać do siebie wszystkie raty (w przypadku rat malejących).

Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się o tego, ile kosztuje kredyt gotówkowy, wystarczy całkowity koszt finansowania odjąć od faktycznie pożyczonej kwoty. Otrzymana różnica będzie wskazywała na faktyczną kwotę, którą należy zwrócić do banku.

Zanim zdecydujesz się na kredyt, porównaj kilka ofert

Oferty kredytowe – nawet w obrębie tego samego banku – różnią się między sobą. Różne warunki finansowania sprawiają, że jeden produkt finansowy ma znaczną przewagę nad pozostałymi. Jeśli nie chcesz przepłacić, porównaj najlepsze kredyty gotówkowe na finanse.rankomat.pl. Pomocny może okazać się internetowy kalkulator, dzięki któremu szybko oszacujesz wysokość miesięcznych rat oraz obliczysz koszty całkowite.

Łatwo przekonasz się, że różnice finansowe – w przypadku pozornie podobnych kredytów – są ogromne. Mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych na całkowitej sumie do spłaty.

Pamiętaj! Jeśli chcesz szybko porównać oferty kredytowe, nie kieruj się wyłącznie oprocentowaniem czy prowizją. Kredyt bez prowizji czy kredyt 0% wcale nie musi być atrakcyjny. Dlatego bardziej „miarodajnym” parametrem jest RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która uwzględnia nie tylko odsetki, ale i koszty pozaodsetkowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie