Spis treści
Czy religia wlicza się do średniej?
Religia lub etyka jest przedmiotem dodatkowym w szkołach. W związku z tym wielu młodych ludzi zastanawia się, czy religia wlicza się do średniej. Dotychczas tak było, jednak teraz nadchodzą zmiany.
Minister edukacji podpisała rozporządzenie, które reguluje m.in. kwestię braku prac domowych w szkole podstawowej, ale także wprowadza zmianę polegającą na niewliczaniu oceny z religii lub etyki do średniej ocen na koniec roku.
– W związku z tym, że zajęcia religii i etyki nie są zajęciami, na które uczeń jest obowiązany uczęszczać nie jest uzasadnione, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen – poinformowano.
Ta wiadomość może nie ucieszyć uczniów, którzy starają się o otrzymanie tzw. świadectwa z paskiem. Uczniowie zazwyczaj z religii lub etyki otrzymują piątki i szóstki, co dotychczas podnosiło im średnią. Pamiętajmy, że z powodu tych przedmiotów nie można nie otrzymać promocji do następnej klasy. Ponadto ta ocena jest umieszczana na świadectwie na samym końcu.
Od kiedy ocena z religii nie wlicza się do średniej?
Niewliczanie religii i etyki do średniej ma obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025, w związku z tym w roku szkolnym 2023/2024 te przedmioty będą jeszcze wliczać się do średniej ocen.
Co trzeba zrobić, żeby dostać świadectwo z paskiem?
Uczeń, który chciałby otrzymać świadectwo z paskiem, musi spełnić dwa warunki. Pierwszym z nich jest bardzo dobra lub wzorowa ocena z zachowania (o czym uczniowie niekiedy zapominają), drugim zaś – uzyskanie średniej minimum 4,75. Uczniowie zazwyczaj nie mają problemu z pierwszym warunkiem, z drugim już tak. Proszą więc nauczycieli poszczególnych przedmiotów o możliwość poprawy ocen. Stopień z religii czy etyki mógł dotychczas pomóc w staraniach o wyższą średnią, jednak w roku szkolnym 2024/2025 się to zmieni.
Jak obliczyć średnią na koniec roku?
Obliczanie średniej na koniec roku czy półrocza wcale nie jest trudne. Wystarczy dodać do siebie wszystkie stopnie z poszczególnych przedmiotów, które wliczają się do średniej, a później podzielić je przez liczbę tych przedmiotów. Dla przykładu uczeń, który będzie miał następujące oceny z poszczególnych przedmiotów: 5, 6, 3, 4, 3, 5, 6, 4, 5, 6, 4, 5, 3, otrzyma średnią 4,53.
Kiedy zakończenie roku 2023/2024?
Uczniowie oficjalnie zakończą naukę 21 czerwca 2024 i udadzą się na dwumiesięczne wakacje. Do szkół powrócą w poniedziałek, 2 września 2024 roku.