MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak oczyścić Zalew Zemborzycki? Odpowie zwycięzca przetargu

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Wody Polskie ogłosiły kluczowy przetarg dotyczący Zalewu Zemborzyckiego. Jego zwycięzca ma wskazać najlepszą metodę oczyszczenia zbiornika.

Operacja „czysty Zalew Zemborzycki” jest skomplikowana i podzielona na etapy. Dlatego państwowa instytucja Wody Polskie, aby ją przeprowadzić, musi ogłosić i rozstrzygnąć kilka przetargów.

W połowie kwietnia Wody Polskie podjęły decyzje, że jeden z przetargów wygrały dwie firmy, które za swoją pracę otrzymają ok. 1,2 mln zł oraz 848,7 tys. Zł. Zamówienie dotyczyło wykonania dokumentacji projektowej dla przebudowy m.in. zapory czołowej zbiornika oraz odbudowy ogroblowania wstecznego lewego oraz wstecznego prawego rzeki Bystrzyca.

Teraz przyszła kolej na następne zamówienie. Tym razem postępowanie przetargowe dotyczy wykonania pełnej dokumentacji projektowej dla całego przedsięwzięcia.

Chodzi dokładnie o pogłębienie czaszy zbiornika głównego Zalewu Zemborzyckiego na powierzchni 280 ha. Firmy chętne podjąć się tego zadania mają czas do 28 maja na złożenie oferty.

Jak mówił nam niedawno Jarosław Kowalczyk, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, to kluczowe postępowanie, które ma odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób oczyścić zalew. A oczyszczanie jest potrzebne, bo w zalewie nie można się bezpiecznie kąpać. Pełen jest on zanieczyszczeń spływających Bystrzycą przez co często zakwitają tu niebezpieczne dla zdrowia sinice. Nie pomaga też zabrudzone dno zbiornika.

Na razie brane są pod uwagę trzy koncepcje. Pierwsza, której prezes Wód Polskich nie bierze pod uwagę, to nie zrobienie niczego a tylko bieżące utrzymywanie zbiornika.

W wersji drugiej chodzi wybranie z dna namułu, a w trzeciej namułu razem z torfem. Druga opcja zakłada pogłębienie zbiornika.

Obie wersje przewidują budowę zbiornika wstępnego, który miałby oczyszczać wodę rzeczną wpływającą do zalewu.

Koszty operacji numer dwa i trzy, to od 175 mln zł do nawet 670 mln złotych. Pieniądze na inwestycję mogą pochodzić z programu unijnego na lata 2021–2027, a dodatkowo Wody Polskie mają zabezpieczyć własne środki. Szacuje się, że sam proces budowlany będzie trwał cztery lata. Data rozpoczęcia inwestycji planowana jest na 2022 r.

W najnowszym przetargu jest jeszcze jeden element. To budowa Centrum Edukacyjno-Operacyjnego Wód Polskich „Lublin – Zemborzyce”. Miałby to być dwukondygnacyjny budynek o powierzchni ok. 1,2 tys. m kw i pełnić rolę biurowa Wód Polskich dla około 90 osób.

Problem z wodą dla Lublina?

Przypomnijmy, że planom Wód Polskich towarzyszą kontrowersje. Istnieją obawy, że budowa zbiornika wstępnego negatywnie wypłynie na stan wód gruntowych w ujęciu Prawiedniki, a właśnie m.in. z tego miejsca wodę bierze MPWiK Lublin, zaopatrujący mieszkańców Lublina.

Wody Polskie stoją na stanowisku, że problemów nie będzie, a MPWiK obiecuje zająć się sprawą, gdy powstanie konkretna koncepcja przebudowy.

Zalew Zemborzycki

Został otwarty 16 lipca 1974 roku. Dokonał tego uroczyście  I sekretarz KC PZPR Edward Gierek. Zalew powstał przy wielkim udziale mieszkańców Lublina. Zbiornik ma 278 hektarów, mieści 6 milionów metrów sześciennych wody, jego głębokość sięga nawet 4 metrów. Aby go obejść dookoła, trzeba przejść 12 kilometrów, bo tyle liczy linia brzegowa.

Od 2018 roku Zalewem Zemborzyckim nie administruje już urząd miasta, tylko właśnie Wody Polskie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski