Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pomóc ptakom żyjącym w Lublinie? To ostatnie dni, by zadbać o budki lęgowe

Małgorzata Szlachetka
Sikorki należą do tych ptaków, które lubią nasze budki
Sikorki należą do tych ptaków, które lubią nasze budki Mariusz Kapała
Jak w mądry sposób pomagać ptakom żyjącym w mieście? Możemy wieszać budki lęgowe. Trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić, żeby nie szkodzić ich mieszkańcom.

- Szpaki przylecą lada dzień i od razu zaczną rozglądać się za budkami lęgowymi - mówi Waldemar Biaduń, znany lubelski ornitolog. I przestrzega, że przy budowie budek dla ptaków trzeba kierować się pewnymi zasadami. - Wszystko zależy od tego, dla jakiego gatunku przygotowujemy miejsce do lęgu. Jeśli zrobimy za duży otwór, to do piskląt dostanie się drapieżnik , na przykład wiewiórka lub kuna. Podobnie, jeśli zamontujemy w budce patyk jako siedzisko- wyjaśnia ornitolog.

Kolejna sprawa to odległość między budkami. - Generalnie powinniśmy wieszać budki co kilkadziesiąt metrów, gęściej, jeśli wokół są obfite żerowiska. Odstępstwem od tej reguły są budki dla szpaków, które tworzą kolonie, więc na jednym drzewie możemy powiesić nawet cztery budki dla tego gatunku - mówi Biaduń.

Gdzie szukać wzorów budek? Na przykład na stronach internetowych Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Waldemar Biaduń podkreśla, że najbliższe dni, do połowy marca, to ostatni moment, żeby zadbać o nowe budki lęgowe i wyczyścić te, z których ptaki korzystały w poprzednich sezonach. - Zaniechanie czyszczenia i remontów budek lęgowych to główny przyczyna tego, że ptak nie wraca już w to samo miejsce - zauważa Biaduń. Jak to wygląda w Lublinie? - Budki lęgowe, które w ostatnich latach były przekazywane radom dzielnic i spółdzielniom mieszkaniowym powinny być czyszczone przez te podmioty. Miasto nie prowadzi takich akcji - tłumaczy Olga Mazurek - Podleśna z zespołu prasowego ratusza.

W urządzanym właśnie Parku Zawilcowa, który ma być oddany 23 września tego roku, zamontowanych będzie 15 sztuk budek dla ptaków.

- Zostały przewidziane także w Parku Ludowym, w ilości blisko 100 sztuk. Będą przeznaczone dla różnych gatunków ptaków, na przykład sikor, wróbli, szpaków, pełzaczy, muchołówek, pleszek , czy kawek - wylicza Olga Mazurek-Podleśna z UM Lublin. - W ramach rewitalizacji Ludowego zaplanowano także 30 budek dla nietoperzy i budki dla owadów, czyli parkowe „ule” dla dzikich pszczół w ilości ok. 30 sztuk- dodaje Mazurek-Podleśna.

Ornitolog potwierdza, że umieszczanie budek w parkach miejskich Lublina przynosi efekty. - Po tym, jak ponad 10 lat temu w Parku Bronowickim zostały powieszone budki dla ptaków, w sezonie odnotowałem sześć par sikor modraszek, a w Ogrodzie Saskim 12 par modraszek. Niestety, była to jednorazowa akcja - mówi Biaduń.

Ratusz tłumaczy, że nie dysponuje aktualnymi wynikami inwentaryzacji budek dla ptaków dla Ogrodu Saskiego, a firma zajmująca się tam zielenią nie ma czyszczenia ptasich budek w swoich obowiązkach.

Biaduń: - W tej chwili w Ogrodzie Saskim zostało zaledwie kilka budek. Niektóre spadły, w innych dzięcioł rozkuł otwór wejściowy, więc są już popsute.

Sokolnik w Ogrodzie Saskim

Do połowy kwietnia, głównie popołudniami, w Ogrodzie Saskim pracuje sokolnik. Drapieżne ptaki mają zniechęcić gawrony do życia w parku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski