Jak poradzić sobie z krwawieniem nosa na nartach?...

  Jak poradzić sobie z krwawieniem nosa na nartach?

  Materiał Informacyjny

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Jak poradzić sobie z krwawieniem nosa na nartach?
  Zmiana klimatu niesie ze sobą ryzyko zmian w naszym organizmie. Podczas pobytu w górach może dojść do niespodziewanego krwawienia z nosa i to takiego niewywołanego urazem. Czy to powód do niepokoju?
  Jak poradzić sobie z krwawieniem nosa na nartach?
  Lekarze i eksperci uspokajają: absolutnie nie. Krwawienie z nosa na nartach może wystąpić, gdy nasz organizm przystosowuje się do klimatu, gdzie mamy do czynienia z obniżonym ciśnieniem powietrza. Im wyżej w górach jesteśmy, tym niższe mamy ciśnienie. Może wówczas dojść do pękania wrażliwych naczynek krwionośnych, co skutkuje krwawieniem. Oczywiście, krwotok określany przez lekarzy jako Epistaxis, może być spowodowany także innymi czynnikami, choćby wtedy, gdy przechodzimy ostrą grypę czy anginę albo wtedy, gdy nasza błona śluzowa jest nadmiernie przesuszona.

  Co robić, gdy już dojdzie do krwawienia? Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Podstawowa zasada mówi, że krwi nie wolno połykać, zatem nie wolno odchylać głowy do tyłu. Próbując zatamować krwawienie, trzeba w pozycji siedzącej pochylić się do przodu, a przy tym delikatnie uciskać skrzydełka nosa palcami. Po kilku minutach wszystko powinno wrócić do normy.
  Trzeba pamiętać potem o dokładnym oczyszczeniu nosa, unikaniu wydmuchiwania oraz ograniczyć wysiłek fizyczny.

  Zdecydowanie jednak lepiej zapobiegać niż ratować sytuację, dlatego na czas pobytu w górach zaopatrzmy się w maść do nosa, która powinna uchronić nas przed nagłymi i niekomfortowymi sytuacjami. Maść taką można dostać w każdej aptece, a przed wyjazdem w góry i tak trzeba uzupełnić swoją apteczkę. Specjaliści radzą, by w czasie takiego wyjazdu unikać przegrzanych pomieszczeń, bo wówczas stykamy się z dużą różnicą temperatur, a to znów skutkować może przesuszeniem śluzówki, a nawet ryzykiem przeziębienia.

  Na szczęście, wraz z upływem czasu nasz organizm przyzwyczaja się do nowych warunków klimatycznych. Oznacza to, że im częściej będziemy wychodzić w góry, tym ryzyko wystąpienia krwawienia jest mniejsze.


  Warto zobaczyć

  Diety