MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak przebiega remont kościoła w parafii pod wezwaniem św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie? [ZDJĘCIA]

Parafia pw. św. Pawła przy ulicy Bernardyńskiej przechodzi remont od końca kwietnia. Znane już są dotychczasowe postępy prac oraz ich planowany dalszy przebieg.

Ten kościół od końca kwietnia przechodzi remont, którego celem jest ocieplenie budynku. Jedyne możliwe ogrzewanie kościoła to podłogowe - wprowadzane modernizacje są zgodne z ustaleniami konserwatora zabytków.

- Opuściliśmy kościół. Został zamknięty dla korzystających i zwiedzających. Zdejmowana jest podłoga, żeby zrobić wylewki i zrobić ogrzewanie. - mówi ksiądz Cezary Kowalski, proboszcz tej parafii. - Jednak życie religijne musi trwać. W bocznej kaplicy jest Sala św. Józefa, i tam teraz odbywa się życie religijne. Tam też przewiesiliśmy obraz św. Antoniego. Został odnowiony do dyspozycji parafii, więc zamiast go zamykać, wolimy eksponować.

Do kaplicy można dotrzeć od ulicy Bernardyńskiej, a w niedzielę także przez parking od ulicy Dolnej Marii Panny.

Dalsze prace będą obejmować wymianę okien, położenie nowego tynku o właściwościach termoizolacyjnych i uszczelnienie strychu.

- Temperatura jednak musi się mieścić w przedziale dozwolonym dla obiektu. Nie będzie 25 stopni, ale nie musi być ubytku ciepła. Przyglądamy się uważnie ścianom obiektu, uważając na nowe informacje, które mogą wpłynąć na dalsze prace, i wszystko zgłaszamy konserwatorowi zabytków.

Na pytanie dotyczące nietypowych odkryć, np. krypt, proboszcz odpowiada:

- Nie trzeba odkrywać. Z wcześniejszych badań i kronik wiadomo, że były pochówki. Przez wieki były przekopywane, miały miejsce uporządkowania, są zapiski w XVIII-wiecznych kronikach, więc wiele wiemy o tych kryptach. Na razie nie odkryto kości ani trumien, które wymagałyby poddania badaniom. Udało się za to natrafić na wazę.

Znane są informacje dotyczące końca renowacji.

- Zgodnie z planem remont ma się skończyć na przełomie lat 2022/2023. Nie wykluczamy małego poślizgu - np. do lutego. Trzeba się jednak wyrobić z czasem, bo kościół i klasztor otrzymały wsparcie w ramach Programu Termomodernizacji Obiektów i przekazywane środki są związane z terminowością - dodaje.

13 czerwca obchodzony jest Dzień św. Antoniego - patrona naszego miasta, który zmarł tego dnia w 1231 roku. W ramach obchodów w parafii św. Pawła w Lublinie, gdzie kult św. Antoniego jest wciąż żywy, odbył się odpust.

- Już od 300 lat pielęgnujemy kult św. Antoniego. Co wtorek odbywają się msze wotywne w jego intencji - opowiada proboszcz Kowalski. - Ta postać została przyniesiona przez zgromadzenie zakonne ojców Bernardynów, podobnie jak obraz św. Antoniego, który zgodnie z przekazami z przeszłości związany jest z cudami. Mamy kronikę, w której zawarte są ślady, dowody, że działo się coś szczególnego, cudownego, przed ołtarzem, na którym wisiał - kontynuuje. - Święty Antoni, święty Kościoła Katolickiego czczony od początku - kanonizacja już rok po śmierci, to o czymś świadczy, to powszechne przekonanie, że tak ma być. Tak jak było w przypadku św. Jana Pawła II, jak krzyczano "santo subito (święty, natychmiast - przyp. red.)". I ten kult jest powszechny w niemal każdym państwie europejskim do dziś.

Rozmowę podsumowuje: - Jak najszybciej należy przeprowadzić renowację tej świątyni, bo jest to jeden z najpiękniejszych kościołów Lublina, który jest trochę zaniedbany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski