Jak rozliczyć PIT za 2018 rok? E-deklaracje, zwroty i terminy. Rady ekspertek

Piotr Nowak
- „Twój e-PIT” ułatwia rozliczenie, ale to podatnik decyduje - mówi Elżbieta Michno z I Urzędu Skarbowego w Lublinie
- „Twój e-PIT” ułatwia rozliczenie, ale to podatnik decyduje - mówi Elżbieta Michno z I Urzędu Skarbowego w Lublinie Adrian Tomczyk
Udostępnij:
Jak rozliczyć PIT za 2018 rok? Na pytania Czytelników odpowiadały Marta Szpakowska z Izby Administracji Skarbowej i Elżbieta Michno z I Urzędu Skarbowego w Lublinie.

Cały ubiegły rok byłam na emeryturze i oprócz tego otrzymałam od byłego pracodawcy część trzynastki. Jak mam się rozliczyć?
W takim wypadku należy w PIT-37 wykazać oba źródła dochodów. Warto skorzystać z usługi „Twój e-PIT”, która zostanie uruchomiona 15 lutego. Dostępna będzie na stronie www.podatki.gov.pl.

Znajdziemy tam zeznanie przygotowane przez administrację podatkową na bazie danych od płatników.

Czy mogę złożyć PIT w formie papierowej?
Tak. „Twój e-PIT” to propozycja, która ułatwia rozliczenie, ale to podatnik decyduje. Jeżeli jest przywiązany do zeznania papierowego to może je złożyć, tylko musi to zrobić przed 30 kwietnia bieżącego roku.

Jeśli tego nie zrobi, wtedy PIT przygotowany przez administrację skarbową stanie się wersją ostateczną.

Kiedy uzyskam zwrot podatku?
Zeznanie przygotowane przez administrację podatkową staje się ostateczne po upływie 30 kwietnia. Zwrot podatku następuje w terminie 45 dni licząc od 1 maja.

Jeśli ktoś chce wcześniej uzyskać zwrot podatku to powinien samodzielnie zaakceptować zeznanie za pomocą usługi „Twój e-PIT”.

W tym przypadku zwrot podatku nastąpi w terminie 45 dni od dnia akceptacji. Trzeba pamiętać, że jeżeli zeznanie złożymy w formie papierowej to termin zwrotu będzie liczyć się trzy miesiące od dnia złożenia zeznania.

Co mam zrobić, jeśli nie mam dostępu do komputera i internetu?
W Urzędach Skarbowych na terenie województwa lubelskiego od 15 lutego będą udostępnione stanowiska do samodzielnego składania zeznania za pośrednictwem usługi „Twój e-PIT”.

Do skutecznego skorzystania z tej usługi niezbędny jest PESEL, kwota przychodu z zeznania za 2017 r. (pozycja 64. w przypadku podatnika lub 95. - współmałżonka) i przychód z jakiejkolwiek informacji o dochodach i pokrytych zaliczkach (PIT-11).

Chciałam rozliczyć się z małżonkiem. Czy będę mogę to zrobić za pośrednictwem „Twojego e-PITa”?
Tak. Jeżeli małżonkowie rozliczają się wspólnie to oboje powinni mieć przy sobie powyższe informacje, ponieważ zeznania zostaną udostępnione indywidualnie. Dopiero wybór wspólnego rozliczenia na stronie „Twój e-PIT” daje możliwość złożenia wspólnego zeznania.

Chcę przeznaczyć jeden procent podatku na organizację pożytku publicznego. Czy będę miał taką możliwość za pośrednictwem „Twojego e-PITa”?
Tak. Zeznanie udostępnione przez administrację skarbową będzie zawierać organizację pożytku publicznego wskazaną w zeznaniu za 2017 r. pod warunkiem, że ta organizacja jest na liście uprawnionych do uzyskiwania jednego procenta.

Mamy także możliwość zmiany organizacji. Podobnie, jeśli poprzednio nie wskazaliśmy żadnego podmiotu to mamy możliwość jego wyboru z listy dostępnej w usłudze „Twój e-PIT”. Wystarczy znać numer KRS.

Jestem emerytką. Nie chcę składać zeznania, ale chcę wesprzeć organizację pożytku publicznego. Co zrobić?
Należy złożyć PIT-OP. To jednostronicowy dokument, w którym trzeba wskazać dane swoje i numer KRS wybranej organizacji. PIT-OP można złożyć w formie papierowej i elektronicznej.

Kolejny dyżur PIT dla Czytelników Kuriera Lubelskiego odbędzie się 27 lutego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
czytelnik
pani ekspertka ze zdjęcia jakaś taka zdenerwowana, poirytowana, pewnie znowu jakiś nierozgarnięty podatnik głowę zawraca a jutro walentynki i trzeba zadbać o siebie, fryzjerka
i kosmetyczna w Plazie umówiona, czas na kończyć te porady. Od czego jest w końcu internet?
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie