Jak przebiegały prace nad powstaniem książki?
Chcieliśmy stworzyć swoistą mapę kulinarną dzielnicy. W 2017 roku zaprosiliśmy mieszkańców Węglina do udziału w projekcie. Przez kolejne miesiące spotykaliśmy się, rozmawialiśmy o naszych ulubionych przepisach, okazało się, że każdy z uczestników ma zeszyty ze swoimi przepisami albo spisywane ręką mamy czy babci.
Co znajdziemy w środku tej książki kulinarnej?
To wyjątkowe wydawnictwo powstało z ulubionych przepisów z historią rodzinną w tle jak i tych, do których często wracamy. Zebrane przepisy zostały krótko opisane oraz zilustrowane przez uczestników spotkań. Jest to publikacja bardzo osobista, ponieważ oprócz wspomnień, zawiera również stare fotografie, pochodzące z rodzinnych archiwów. W książce znajdziemy w sumie 44 przepisy.
Konkretnie jakiego typu są to przepisy?
Na przykład śmietanowiec babci Danusi. To ciasto przygotowywane było np. przez dziadków czy pradziadków z okazji imienin. Na przykład w moim przypadku jest to przepis na babkę piaskową prababci Anieli. W domu była ona robiona tylko na święta wielkanocne. Teraz robię ją trochę częściej na specjalne zamówienie domowników, żeby nie czekać cały rok.
Jak smakuje Węglin?
Węglin jest bardzo smakowity, bo mamy przepisy na dania jarskie, obiadowe, pasty, ciasta, czy zupy. W ten sposób skomponujemy jadłospis na cały dzień. Myślę, że możemy się zainspirować tymi przepisami przed najbliższymi świętami.
Gdzie będzie można kupić książkę?
Finał projektu odbędzie się 19 grudnia o o godz. 17 w DDK Węglin W czasie spotkania będzie można też nabyć książkę w promocyjnej cenie 20 zł, a później będzie kosztować 25 zł. Przewidziana jest też degustacja potraw, których przepisy znalazły się w naszej publikacji.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?