Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak student powinien się zachowywać. W Lublinie powstanie film instruktażowy

Ilona Leć
17 300 studentów I roku rozpocznie 1 października naukę w Lublinie. To m.in. dla nich będzie szkolenie z uczelnianego savoir-vivre.
17 300 studentów I roku rozpocznie 1 października naukę w Lublinie. To m.in. dla nich będzie szkolenie z uczelnianego savoir-vivre. Małgorzata Genca
- Wrzasnął na mnie, zaczął przeklinać, a potem wybiegł z sali i trzasnął drzwiami. Tak swój pierwszy egzamin wspomina pani Agnieszka, asystentka na UMCS. - Student miał pretensje, bo nie chciałam mu dać zaliczenia. Nie mogłam, bo nie chodził na zajęcia. Stwierdził, że pracuje, nie ma na to czasu, a zresztą przecież nie robię mu łaski. Po ataku furii wrócił i przepraszał.

Dyskusja na temat roszczeniowości studentów zaczęła się kilka tygodni temu, gdy Gazeta Wyborcza opublikowała list studenta z lubelskiej politechniki. Zirytowało go, że w trakcie egzaminu dyplomowego zadawano mu szczegółowe pytania dotyczące pracy, którą napisał, a do tego musiał wylosować i odpowiedzieć na trzy pytania z bazy ponad 100.

- Zachowanie studenta naszej uczelni było żałosne. To nie powinno się zdarzyć i utwierdziło nas w przekonaniu, że musimy nakręcić krótki film instruktażowy dla studentów pierwszego roku - informuje Grzegorz Rogożny z samorządu studenckiego Politechniki Lubelskiej. - Wyjaśnimy w nim m.in., jak wygląda egzamin dyplomowy i na czym polega studencka kultura, tzn. jak zwracać się do wykładowcy, przypomnimy o zwyczaju zostawiania kurtek w szatni i niestosowności żucia gumy przy wykładowcy.

Nauczyciele akademiccy przyznają, że takie szkolenie przyda się wielu studentom, nie tylko z pierwszego roku. - Jestem bardzo cierpliwy i interweniuję dopiero wtedy, gdy naprawdę zachodzi taka konieczność. Ale zdarzyło mi się wyprosić studenta z sali, bo podczas zajęć kładł się na ławce - wspomina prof. Lucjan Pawłowski z Wydziału Inżynierii Środowiska. Pewnego dnia kamera monitoringu nagrała studenta, który dla żartu "odbił" swoje ubłocone buty na ścianie. - Napisałem ogłoszenie, że poszukuję tego delikwenta i go znalazłem - śmieje się prof. Pawłowski.

Wykładowców irytuje, że studenci mają problemy z samodyscypliną i idą po najmniejszej linii oporu. - Kiedyś zrobiłem eksperyment i powiedziałem studentom z pracowni fizycznej, że sprawozdania na zaliczenie mogą przynieść wtedy, gdy będą na to gotowi - mówi prof. Grzegorz Gładyszewski z Katedry Fizyki Stosowanej PL. - To był błąd. Na niektóre prace czekałem aż do zakończenia sesji poprawkowej.

Szkolenie studentów z uczelnianego savoir-vivre zacznie się prawdopodobnie w drugiej połowie października.

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski