Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda szybka pożyczka pozabankowa po ustawie antylichwiarskiej

Materiał Partnera Zewnętrznego
W marcu 2016 weszła w życie ustawa zmieniająca pewne zapisy prawa bankowego. Jej głównym celem było uregulowanie rynku szybkich pożyczek pozabankowych, z uwagi na zwiększającą się popularność tego sektora finansowego i związane z nim afery. O nadzór szczególnie walczyły firmy pożyczkowe zrzeszone w Związku Firm Pożyczkowych, czyli te stosujące uczciwe praktyki konsumenckie.

Instytucja ZFP ma na celu zwiększanie bezpieczeństwa oraz ciągłe podwyższanie standardów, więc nie dziwi fakt, że zabiegała o dość restrykcyjne przepisy w ustawie o prawie bankowym tak by szemrane firmy pożyczkowe nie mogły z taką łatwością i szybkością jak dotychczas wyłudzać pieniędzy od niczego nieświadomych pożyczkobiorców. Listę rzetelnie działających firm, które mają w swojej ofercie pożyczki pozabankowe przejrzysz tutaj. Szybka pożyczka jest prostym instrumentem finansowym i podstawowe zapoznanie się z modelem jej działania powinno być wystarczające aby uniknąć większości kłopotów. W praktyce okazje się jednak, że potrzeba trochę więcej niż rozsądek pożyczkobiorcy.

Co sprawiło, że pożyczka pozabankowa stała się przedmiotem regulacji?
Argumentem przemawiającym za wprowadzeniem regulacji był przede wszystkim dość mocno nadużywany przez pożyczkodawców brak limitów kosztów pożyczek oraz coraz głębsze zadłużanie się społeczeństwa, które w 2015 wzięło aż 2 mln pożyczek pozabankowych. Argumentem przeciwnym dla ustawy był głównie fakt, że wszelkie tego typu regulacje są sprzeczne z założeniami wolnego rynku, jaki w Polsce wprawdzie tak naprawdę nie istnieje ale mimo wszystko jest usilnie propagowany przez media i polityków jako będący silnie rozwiniętym i prężnie działającym.

Efekt ustawy antylichwiarskiej
Lista regulacji, którą stworzył ZFP była długa i rzeczowa. Prace nad nowelizacją ustawy z rządem PO-PSL niestety nie spełniały oczekiwań ZFP, bowiem skupiono się jedynie na kilku podpunktach jak: ograniczenie kosztów pożyczek. Choć niewątpliwie jest to ważne, pominięto inne propozycje ZFP jak stworzenie Rejestru Firm Pożyczkowych (który w zasadzie ponownie z inicjatywy ZFP ostatecznie został utworzony, jednak nie ma prawnego obowiązku aby każda firma miała się w nim rejestrować). Pominięto również zaostrzenie metod weryfikacji zdolności kredytowej klientów.

Porównując ustawę z projektem ZFP można odnieść wrażenie, że jedynym celem poprzedniego rządu było ograniczenie dochodów firm pożyczkowych, bowiem wszelkie regulacje, które miały zwiększyć bezpieczeństwo klientów, zostały pominięte.

Efektem ustawy antylichwiarskiej jest zmniejszenie kosztów odsetek oraz kosztów karnych za niespłacane pożyczki. Ograniczono również możliwość nielimitowanego przedłużania terminu pożyczek, co spowodowało na przykład zupełny brak możliwości przedłużenia terminu w Wonga.pl i zaledwie jedną taką możliwość w Vivus.pl dla stałych klientów.

Niedosyt ZFP. Szybkie pożyczki nadal mogą być niebezpieczne
Prezes ZFP nazwał ustawę antylichwiarską słomianą pararegulacją, co wynika z niewielkiej skuteczności w ograniczeniu przez ustawę samowolki na rynku pożyczek pozabankowych. Dodatkowo warto zauważyć, że ustawa została poddana ocenie specjalistów prawa, którzy zgodnie uznali, że ograniczanie kosztów poza odsetkowych czy windykacyjnych mogą być niekonstytucyjne. W praktyce więc nikt nie może zabronić firmom naliczania kosztów według własnego uznania.

Według prezesa ZFP w ustawie powinny znajdować się regulacje dotyczące: oceny zdolności kredytowej, zniesienie lub restrykcyjna regulacja dotycząca wizyt domowych i pożyczania w domu. O czym należy wspomnieć, to również pozorny limit kosztów, który staje się pozornym z uwagi na to, że w ustawie jest zapis o 4 miesiącach łączenia limitowanych kosztów. Istnieje więc legalna możliwość na rolowanie pożyczki klienta trzykrotnie w całym roku. Rolowanie pożyczki, które kończy się spiralą zadłużenia było wielokrotnie przez ZFP omawiany przy pracach nad ustawą antylichwiarską. Stanowisko ZFP w tej kwestii jest oczywiste i starał się on na prawne zablokowanie takich praktyk. Zostało to jednak pominięte.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski