Chcę rozliczyć PIT-37. Nie mam żadnych ulg ani odliczeń. Co muszę zrobić?
Po wprowadzeniu usługi „Twój e-PIT” to administracja skarbowa przygotowują zeznanie PIT-37 i PIT-38. Podatnik nie musi robić nic. Zachęcam natomiast do zalogowania się do usługi „Twój e-PIT” i sprawdzenia, czy zeznanie jest kompletne, czy płatnik na pewno przekazał informacje o naszych zarobkach.
Moje niepełnoletnie dziecko pracowało w wakacje i osiągnęło dochód. Czy mimo to mogę skorzystać z ulgi rodzinnej?
Jeżeli mamy na utrzymaniu jedno dziecko z ulgi rodzinnej skorzystamy wtedy, gdy dochody wspólne małżonków nie przekroczą 112 tys. zł w ciągu roku. Przy drugim dziecku nie ma takiego limitu. Ponadto, jeżeli dochód dziecka w 2019 r. przekroczył 3089 zł to rodzice tracą prawo do ulgi rodzinnej. Z ulgi może skorzystać jeden z rodziców lub mogą się nią „podzielić”.
W grudniu 2019 r. podpisałam umowę o pracę, ale wynagrodzenie uzyskałam dopiero w styczniu. Czy powinnam to uwzględnić w zeznaniu za 2019 r?
Nie. Jeśli wynagrodzenie zostało wypłacone w 2020 r. to ten dochód powinien zostać uwzględniony w zeznaniu za 2020 r.
W ubiegłym roku wynajmowałem mieszkanie, chociaż nie prowadziłem działalności gospodarczej. Jaki PIT powinienem wypełnić?
Osoby wynajmujące nieruchomości, które wybrały ryczał ewidencjonowany, powinny złożyć w urzędzie skarbowym PIT-28. Termin składania tych zeznań upływa z końcem lutego, ale w tym roku został on wydłużony do 2 marca. Mimo to, duża część osób złożyła zeznanie jeszcze w ubiegłym miesiącu. Natomiast jeśli wybrały zasady ogólne, to składają PIT-36 do końca kwietnia.
Z PITa wynika, że muszę zapłacić podatek. Na jakie konto?
Od tego roku wpłat podatków PIT, CIT i VAT służy wyłącznie indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek. W przypadku usługi „Twój e-PIT” numer konta minirachunku ukazuje się na stronie internetowej po akceptacji zeznania. Numer konta można też sprawdzić za pośrednictwem specjalnego generatora dostępnego na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce „mikrorachunek”.
Mam problem z wypełnieniem PITa. Gdzie mogę uzyskać pomoc?
Pomoc w złożeniu zeznania podatkowego będzie można uzyskać podczas Dnia Seniora w Pierwszym Urzędzie Skarbowym przy ulicy Sądowej w Lublinie. Odbędzie się on 28 lutego w godz. 10-14. Będzie można skorzystać z porady eksperta i pozyskać informację w zakresie rozliczeń. Kolejne Dni Seniora odbędą się 19 i 23 marca. We współpracy z Polskim Związkiem Głuchych przygotowaliśmy także specjalny dyżur dla osób głuchych i niedosłyszących. W wybranych urzędach skarbowych na terenie całego kraju, w tym w I US w Lublinie, będzie dostępne stoisko z tłumaczem migowym, gdzie będzie można uzyskać poradę. Akcja odbędzie się 9 marca (w godz. 10-18) i 2 kwietnia (w godzinach obsługi klienta). Pozostali podatnicy zawsze mogą przyjść do urzędu i skorzystać z pomocy np. w wysłaniu zeznania drogą elektroniczną.
Kolejny dyżur PIT przy telefonie „Kuriera Lubelskiego” odbędzie się 11 marca. Eksperci będą czekać na pytania Czytelników w godz. 12.30-13.30.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?