MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak zachować się w górach w czasie burzy? Przeczytaj te wskazówki, bo mogą uratować ci życie

Eliza Ciepielewska
Górskie wycieczki to niesamowite doświadczenie, ale mogą być również niebezpieczne, zwłaszcza podczas burzy. Jak zachować się podczas burzy w górach?
Górskie wycieczki to niesamowite doświadczenie, ale mogą być również niebezpieczne, zwłaszcza podczas burzy. Jak zachować się podczas burzy w górach? Jonas Kaiser/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Burza w górach to jedno z najpoważniejszych zagrożeń, z którymi możesz się spotkać podczas wycieczki. Dlatego warto być odpowiednio przygotowanym i wiedzieć, jak reagować, gdy nagle pojawią się ciemne chmury i grzmoty. Oto kilka kluczowych wskazówek, które mogą uratować ci życie.

Spis treści

Burza w górach – co musisz wiedzieć?

Burza w górach to jedno z najpoważniejszych zagrożeń, które mogą spotkać turystę. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do wyprawy oraz znajomość zasad bezpieczeństwa. Oto kilka wskazówek, jak postępować w obliczu burzy podczas górskiej wędrówki.

Zanim wyruszysz w góry, zawsze sprawdź prognozę pogody. Jeśli istnieje ryzyko burz, najlepiej zrezygnuj z wycieczki lub zmień trasę na bezpieczniejszą. Regularnie śledź komunikaty meteorologiczne, które mogą dostarczyć cennych informacji na temat zbliżających się zjawisk atmosferycznych.

Górskie wycieczki to niesamowite doświadczenie, ale mogą być również niebezpieczne, zwłaszcza podczas burzy. Jak zachować się podczas burzy w górach?
Górskie wycieczki to niesamowite doświadczenie, ale mogą być również niebezpieczne, zwłaszcza podczas burzy. Jak zachować się podczas burzy w górach? Jonas Kaiser/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

W góry wychodź wczesnym rankiem. Dzięki temu będziesz mieć odpowiednią rezerwę czasową na powrót, a także unikniesz popołudniowych burz, które są najbardziej niebezpieczne. W okresie burzowym planuj wczesny powrót w doliny, aby zminimalizować ryzyko spotkania burzy na wysoko położonych szlakach.

Zawsze zaplanuj alternatywne drogi bezpiecznego skrócenia wycieczki. Dzięki temu w razie nagłej zmiany pogody będziesz mógł szybko i bezpiecznie wrócić w doliny.

Aby lepiej monitorować burze, możesz korzystać z portali burzowych takich jak blitzortung.org czy lightningmaps.org. Dzięki nim będziesz mógł na bieżąco śledzić rozwój burz i lepiej planować swoje górskie wyprawy.

Jak zachować się w górach podczas burzy?

Co jednak zrobić, gdy nagle na szlaku złapie nas burza? Jeśli zauważysz objawy zbliżającej się burzy, takie jak ciemne chmury, intensywny wiatr lub nagłe ochłodzenie, natychmiast rozpocznij zejście z wysoko położonych i otwartych przestrzeni. Szukaj bezpiecznej drogi w dolinę, unikając eksponowanych miejsc.

Podczas burzy szukaj miejsca osłoniętego, gdzie twoja sylwetka nie będzie najwyższym elementem otoczenia. Idealnie nadają się do tego niższe tereny lub naturalne zagłębienia w terenie. Unikaj stania pod pojedynczymi drzewami, na otwartych przestrzeniach oraz w pobliżu metalowych elementów, takich jak łańcuchy czy krzyże.

Gdy burza zaskoczy cię w górach, najważniejsze jest znalezienie bezpiecznego schronienia.
Gdy burza zaskoczy cię w górach, najważniejsze jest znalezienie bezpiecznego schronienia. Tim Trad/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Bezpieczeństwo podczas burzy:

  1. Zabezpiecz się przed wyziębieniem i przemoknięciem: podczas burzy ważne jest, aby zabezpieczyć się przed wyziębieniem i przemoknięciem. Noś ze sobą wodoodporne ubrania i schron się w bezpiecznym miejscu.

  2. Unikaj najwyższych punktów otoczenia: znajdź miejsce osłonięte, gdzie twoja sylwetka nie będzie najwyższym elementem otoczenia. Unikaj opierania się o skały i nie stawaj pod okapami skalnymi.

  3. Odsuń się od metalowych przedmiotów: metalowe przedmioty, takie jak kijki trekkingowe, odłóż na co najmniej kilka metrów od siebie. Usiądź w kucki na butach lub plecaku, złączając nogi i nie dotykając podłoża.

  4. Unikaj otwartych przestrzeni i pojedynczych drzew: podczas burzy unikaj otwartych przestrzeni, metalowych elementów, takich jak łańcuchy, drabinki, maszty i krzyże, oraz pojedynczych drzew i cieków wodnych.

Co zrobić z telefonem komórkowym podczas burzy? Wbrew popularnej opinii telefon komórkowy nie przyciąga piorunów, ale warto chronić go przed uszkodzeniem. Przechowuj telefon w suchym miejscu, aby w razie awaryjnej sytuacji móc wezwać pomoc.

Pierwsza pomoc przy porażeniu piorunem

Co zrobić, jeżeli ktoś został porażony piorunem? Najpierw upewnij się, że miejsce jest bezpieczne. Sprawdź, czy nie ma spadających kamieni ani innych zagrożeń.

Sprawdź, czy poszkodowany jest przytomny. Jeśli nie, natychmiast wezwij pomoc, dzwoniąc na numer ratunkowy TOPR/GOPR (601 100 300) lub ogólny numer 112. Podaj dokładne informacje o miejscu wypadku i stanie poszkodowanego.

Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha, zabezpiecz go przed wychłodzeniem i kontroluj oddech. W przypadku, gdy osoba nie oddycha, rozpocznij reanimację.

Jeśli zapowiadane są burze, najlepiej zrezygnuj z wyprawy. Burze w górach są wyjątkowo niebezpieczne i mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia.
Jeśli zapowiadane są burze, najlepiej zrezygnuj z wyprawy. Burze w górach są wyjątkowo niebezpieczne i mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia. Nat K/unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Pierwsza pomoc przy porażeniu piorunem:

  • Bezpieczeństwo: upewnij się, że miejsce, w którym znajduje się poszkodowany, jest bezpieczne.

  • Sprawdź przytomność: oceń, czy poszkodowany jest przytomny. Jeśli nie, zadzwoń po pomoc (numer ratunkowy TOPR/GOPR 601 100 300, ogólny 112 lub 999).

  • Wezwanie pomocy: podaj dokładną lokalizację i stan poszkodowanego.

  • Kontrola stanu poszkodowanego: jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha, monitoruj jego oddech i chroń przed wychłodzeniem. Jeśli nie oddycha, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (30 uciśnięć mostka, 2 wdechy).

Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zachowanie ostrożności i odpowiednie przygotowanie mogą uratować życie, więc nie bagatelizuj zagrożenia, jakie niosą ze sobą burze w górach.

Źródła:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski