Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zaoszczędzić na paliwie? Wspólne przejazdy zamiast samotnych podróży? Wśród wybieranych aplikacji nie tylko BlaBlaCar [26.05.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Lucyna Nenow / Polska Press
Od miesięcy obserwujemy wysokie ceny paliw na stacjach benzynowych, a także postępującą inflację na polskim rynku. Dlatego też Polacy coraz częściej szukają oszczędności dla domowego budżetu, także w tych dziedzinach życia, w których, wydawałoby się, alternatyw jest mało lub nie ma ich wcale. Transport współdzielony korzystający z aplikacji do wspólnych przejazdów to jedna z wielu możliwości. Ty też możesz zaoszczędzić na paliwie - sprawdź!

Tym bardziej nie wiemy, jak będzie wyglądał rynek paliwowy po zniesieniu rządowej tarczy antyinflacyjnej, która na ten moment ma obowiązywać do końca lipca. Czy Polacy zaczną zmieniać swoje przyzwyczajenia w zakresie podróży i transportu, ograniczać je do niezbędnego minimum? A może już teraz rozpoczęło się szukanie tańszych wariantów?

Tanie podróżowanie z BlaBlaCar, JedziemyRazem czy HopCar

Jednym ze sposobów oszczędzania - i przez kierowców, i przez podróżnych jest współdzielenie środków transportu, co ułatwiają aplikacje telefoniczne takie jak blablacar.pl, jedziemyrazem.pl, hopcar.pl; zaś w podróżach na krótszy dystans także Uber czy Free Now.

W dalszych podróżach zdecydowanym liderem jest blablacar.pl i właśnie na przykładzie tej firmy najlepiej widać ilościowy skok zainteresowania wspólnym podróżowaniem, który podąża śladami rosnących cen paliw.

- Utrzymujące się wysokie ceny paliw na stacjach benzynowych oraz zbliżający się sezon wakacyjny, już teraz mocno wpłynęły na ogólny obraz kierowców i pasażerów na naszej platformie. Analizując bieżące dane dostrzegamy, że Polacy coraz śmielej wykorzystują wspólne przejazdy jako transportową alternatywę, ale też formę oszczędności, możliwości podreparowania domowego budżetu - mówi Olgierd Szyłejko, Country Manager BlaBlaCar Polska.

- Najmocniej widać to w zakresie przyrostu nowych użytkowników BlaBlaCar. Obecnie, patrząc na pobrania aplikacji i rejestracje, możemy pochwalić się 40 proc. wzrostem w skali rok do roku. Rejestrujący się kierowcy, ale też pasażerowie poszukujący wspólnego przejazdu, potrafią założyć nawet 9 tys. kont tygodniowo. Są to wartości, których od początku pandemii nie widzieliśmy nawet w okresach wakacyjnych, a to właśnie miesiące letnie generują największy przyrost użytkowników - dodaje manager.

Liczba publikowanych siedzeń BlaBlaCar w Polsce, a średnia cena paliwa 95

Jak zaoszczędzić na paliwie? Wspólne przejazdy zamiast samotnych podróży? Wśród wybieranych aplikacji nie tylko BlaBlaCar [26.05.2022]
Źródło: dane BlaBlaCar oraz www.autocentrum.pl/paliwa/ceny-paliw

Co warte podkreślenia, a szczególnie istotne w kontekście wysokich cen paliw, duża część kierowców decyduje się na ponowne udostępnienie swojego samochodu podróżującym. Dla nich jest to odczuwalne obniżenie kosztów, szczególnie jeśli w grę wchodzą regularnie pokonywane długie trasy. W kwietniu było to aż 330 tys. opublikowanych „siedzeń”. Prawie 80 proc. więcej niż w roku 2021, w analogicznym okresie.

Transport współdzielony: to tanie przejazdy czyli oszczędzanie na paliwie

Nie znaczy to, że sami pasażerowie przestali szukać oszczędności – choć tu warto zaznaczyć, że dla nich wybór przejazdu współdzielonego nie zawsze jest podyktowany sytuacją na rynku paliw. Korzystający z przejazdów współdzielonych w roli pasażera czasami nie dysponują własnym środkiem transportu lub po prostu chcą jechać taniej i szybciej, niż przykładowo pociągiem.

- Sytuacja w Polsce, a w zasadzie zachodząca korelacja między rosnącą ceną paliw, a liczbą publikowanych siedzeń, wpisuje się w globalne trendy – cena paliw rośnie niezależnie od kraju. Pomaga to w odbudowaniu ruchu po okresie pandemii, choć na zachodzie Europy proces ten zaczął się nieco później niż w Polsce. Patrząc na dane dla Europy Zachodniej, liczba publikowanych siedzeń wzrosła o 80 proc., w ciągu 6 miesięcy - podkreśla Olgierd Szyłejko.

Oczywiście aspekt finansowy to jedno – przejazdy współdzielone to także realna korzyść dla środowiska, w postaci znaczącej redukcji emisji CO2.

- Użytkownicy BlaBlaCar przyczyniają się do zmniejszenia emisji tego gazu cieplarnianego o 1,6 mln ton rocznie. To ekwiwalent całkowitej produkcji dwutlenku węgla przez transport drogowy Paryża w analogicznym okresie - chwali się Country Manager BlaBlaCar Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski