Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zminimalizować przykre skutki kaca? Podpowiadamy jak przeżyć "dzień po"

Paula Goszczyńska
Nawet dobry alkohol może po sobie pozostawić przykre skutki
Nawet dobry alkohol może po sobie pozostawić przykre skutki pixabay.com
Częste picie alkoholu nie służy nikomu. Trudno jednak wyobrazić sobie bez niego okazjonalne spotkania. Podpowiadamy, co zrobić w trakcie „dnia po”.

Spotkania w gronie rodziny i przyjaciół sprzyjają dobrej zabawie, a co za tym często idzie - piciu alkoholu. Niestety, tak zwany „dzień po” może dać nieźle popalić. Nudności, bóle głowy i osłabienie to typowe objawy kaca. Dlaczego alkohol w nadmiarze sieje takie spustoszenie w naszym organizmie oraz co możemy zrobić, by poczuć się lepiej?

Co się z nami dzieje?

Sam mechanizm jest dość skomplikowany, ponieważ składa się na niego kilka problemów związanych ze spożyciem alkoholu.

- Borykamy się wtedy z odwodnieniem oraz znacznym obciążeniem wątroby. Do tego dochodzi zaburzenie przemieszczenia płynów oraz zaburzenie energetyczne, ponieważ wraz z alkoholem dostarczyliśmy organizmowi masę pustych kalorii. To wszystko razem się kumuluje i wtedy pojawia się kac. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim tempie spożywamy alkohol, czy nasza wątroba i jej mechanizmy są sprawne oraz czy pije kobieta, czy mężczyzna. Bo tutaj warto zaznaczyć, że o dziwo mężczyźni wolniej metabolizują alkohol niż kobiety - informuje doktor Katarzyna Krekora-Wollny, specjalista chorób wewnętrznych i dietetyk.

Picie alkoholu może mieć pozytywne skutki dla naszego organizmu. >>>JAKIE? ZOBACZ NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH

Alkohol dobry dla... zdrowia? Zobacz jak i na co pomaga ...

Uwaga - nie mieszaj!

Utarło się, że na nasze samopoczucie duży wpływ ma nie tylko ilość, ale również rodzaj wypitego alkoholu. - To, czy mieszamy, ma raczej związek z dolegliwościami żołądkowymi. Przyjmując kolorowe alkohole z barwnikami i innymi sztucznymi składnikami, bardziej szkodzimy naszej wątrobie. Zwrócę również uwagę na alkohol z bąbelkami, który często powoduje wzdęcia i wypełnia żołądek, więc później łatwiej o nudności. Trzeba uważać z ilością i tempem. Kolejną kwestią jest to, że nie powinniśmy alkoholem gasić pragnienia. Najgorszą sytuacją będzie picie twardych alkoholi i popijanie ich na przykład piwem. Jeżeli zadbamy o nawodnienie, to będziemy lepiej kontrolować ilość spożywanego alkoholu - wyjaśnia specjalista.

To przyniesie ulgę

Przede wszystkim pamiętajmy o wodzie - w każdej ilości. - Może być z dodatkiem elektrolitów, cytryny, pomarańczy lub maleńką szczyptą soli. Warto o to zadbać, ponieważ w naszym organizmie brakuje soli mineralnych. Pamiętajmy także o potasie i magnezie. Raczej nie zalecam picia słynnego soku z ogórków kiszonych lub kapusty. Jest zbyt słony i przyniesie tylko chwilową ulgę. Zjedzmy delikatny posiłek, może być rosół, ale lekki i chudy. Ważne, żeby dostarczyć organizmowi ciepłe, lekkostrawne posiłki - wylicza lekarz.

Te produkty sprawdzą się podczas gorszego samopoczucia. W naszej galerii sprawdzisz, co pomoże na kaca>>>ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH

Co pomoże na kaca? TOP 6 najlepszych specyfików [GALERIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak zminimalizować przykre skutki kaca? Podpowiadamy jak przeżyć "dzień po" - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski