Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak związki zawodowe walczą o wzrost bezrobocia

Mariusz Świetlicki
W tym tygodniu odbyły się w Polsce szumnie zapowiadane demonstracje w obronie najuboższych, organizowane przez NSZZ "Solidarność". Związki zawodowe chciałyby poprawić swój wizerunek obrońców przywilejów najbogatszych grup pracowniczych z dużych państwowych przedsiębiorstw. W ostatnich tygodniach mówiono bowiem głównie o demonstracjach i zapowiedziach strajków w takich firmach, jak KGHM czy Jastrzębska Spółka Węglowa, gdzie zarobki przewyższają zdecydowanie średnią krajową, a działacze związkowi zarabiają pieniądze niedostępne większości pracowników w Polsce.

Podczas ostatnich demonstracji pojawiły się więc głównie hasła nawołujące rząd do walki z bezrobociem, a także postulat większego podniesienia płacy minimalnej. Hasła całkowicie ze sobą sprzeczne! W ten sposób związki zawodowe tylko obniżają swoją wiarygodność.

Płaca minimalna jest rozwiązaniem wprowadzonym przez szereg krajów, głównie europejskich, i ma na celu ograniczyć możliwość zaniżania wynagrodzeń przez pracodawców na rynkach pracy, gdzie występuje nadmiar nisko kwalifikowanych pracowników. Z założenia ma ona uniemożliwić wykorzystywanie przez pracodawców pozycji dominującej wobec pracowników i ich wynagradzanie poniżej poziomu zapewniającego podstawowe nawet zaspokojenie potrzeb.

Z drugiej jednak strony, płaca minimalna jest urzędową ceną na pracę, której nadmierny wzrost powoduje wzrost bezrobocia. Pracodawcy, nie mogąc dostosować wynagrodzeń do sytuacji rynkowej, nie zatrudniają nowych nisko kwalifikowanych pracowników, a także mogą zwalniać już pracujących ze względu na rosnące koszty pracy.

Nie można więc rosnącą płacą minimalną walczyć z bezrobociem. W ten sposób związki zawodowe nie zadbają o ludzi bez pracy. Zresztą trudno się temu dziwić - reprezentują bowiem pracowników mających pracę i o ich interesy dbają, nawet jeśli posługują się hasłami walki z bezrobociem. O bezrobotnych musi więc zadbać rząd, nie dopuszczając właśnie do nadmiernego wzrostu płacy minimalnej, a także likwidując szereg innych przywilejów związkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski