18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka dieta poprawia pracę mózgu?

Agnieszka Grzelak
Według Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 80 proc. toksyn dostaje się do naszego organizmu drogą pokarmową a organem najbardziej zagrożonym jest nasz mózg. Wniosek jest jasny: powinniśmy bardzo uważać na to, co spożywamy.

Niestety, wielu Polaków nie zwraca uwagi na skład produktu - a tym bardziej na to, w co jest on opakowany. Często także sami jesteśmy winni ewentualnym zaburzeniom psychicznym - stosujemy "dietę instant", mało urozmaiconą, nie zawierającą odpowiednich witamin i związków mineralnych. W zamian serwujemy naszym organizmom koktajl złożony z rozlicznych "E-poprawiaczy", czyli konserwantów, barwników syntetycznych, substancji zakwaszających i zagęszczających etc.

- Koncerny produkujące konserwanty i środki chemiczne dowodzą, że ich małe dawki nie szkodzą żywym organizmom, a nawet mogą być pożyteczne - zauważa dr Jarosław Strzelec, farmakolog, lekarz psychiatra, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Leczenia Uzależnień Inventiva w Tuszynie k. Łodzi. - Lekarze i badacze niezależni podkreślają jednak, że substancje te mają zdolność do kumulacji i w dłuższym okresie niosą ogromne zagrożenia mutacji genów w kolejnych pokoleniach.

Ginekolodzy, pediatrzy i psychiatrzy a także inni specjaliści, coraz częściej wymieniają wpływ czynników neurotoksycznych na spadek płodności, podatność na alergie i wzrost zachorowań na choroby psychiczne i nowotwory. Kadm, pestycydy oraz azotany, a szczególnie związki ołowiu zawarte w roślinach i mięsie z zatrutych regionów, uszkadzają centralny układ nerwowy. Podobnie działają konserwanty, barwniki i substancje podnoszące smak, dodawane do żywności.

Każdy z nas może w swoim organizmie magazynować duże ilości substancji chemicznych, które obecne są w większości produktów codziennego użytku - odzieży, kosmetykach, opakowaniach żywności, farbach czy nawet w samych produktach spożywczych. Tylko w Unii Europejskiej wykorzystuje się ponad 30 tysięcy takich substancji.

Naturalna żywność sprzyja sprawności umysłowej

Jesteś tym, co jesz - to zdanie potwierdzają badania, których przedmiotem był wpływ diety na stan zdrowia psychicznego Brytyjczyków. Okazuje się, że zmiana, jaka zaszła w ich sposobie żywienia działa bardzo niekorzystnie na liczbę zachorowań na choroby psychiczne, takie jak: depresja, schizofrenia, ADHD, a nawet choroba Alzheimera. W wielu wypadkach choroby spowodowane były brakiem zbilansowanej diety, bez witamin i minerałów, ale także ogólnym zatruciem organizmu.

Dla kondycji mózgu bardzo ważny jest m.in. ubichinon - jako antyutleniacz odpowiada za procesy energetyczne w organizmie, wychwytuje wolne rodniki, wspomaga układ immunologiczny. Jest dostępny m.in. w makreli, łososiu, sardynkach, wątrobie i sercach wołowych. Z kolei witamina E jest głównym antyoksydantem, który chroni komórki przed utleniaczami. Bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych oraz chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem. Jest wykorzystywana do leczenia zaburzeń mięśniowych, miażdżycy, chorób serca i bezpłodności. Źródła witaminy E to oleje roślinne, migdały, orzechy, marchew, jaja, brukselka, kapusta.

Inny składnik - DHA - obniża poziom kwasów tłuszczowych wekrwi, jego niedobór powoduje niski poziom serotoniny w mózgu, sprzyjając chorobie Alzheimera i depresji. Jest dostępny m.in. w rybach morskich. Natomiast lecytyna to składnik błon komórkowych, odpowiada za funkcjonowanie układu nerwowego, funkcji poznawczych i pamięci (ten składnik zawierają jaja, soja, rzepak).

- Tkanka mózgu wymaga stałych, łatwo dostępnych źródeł energii: węglowodanów, białka, tłuszczu, witamin (A, C, E oraz z grupy B) i związków mineralnych - podkreśla dr Jarosław Strzelec. - Prawidłowa działalność układu nerwowego zależy od odpowiedniego zaopatrzenia w tlen i niezbędne składniki odżywcze. Jeśli człowiek wprowadza do organizmu substancje toksyczne - alkohol, narkotyki, leki itp., zaburza tę prawidłowość, narażając swój mózg na poważne zaburzenia, a nawet trwałe uszkodzenia.

Badania dowodzą, że ograniczenie ekspozycji na różne czynniki chemiczne, unikanie konserwantów, wysoko przetworzonej, przemysłowej żywności oraz stosowanie odpowiedniej diety, a także aktywność życiowa są najlepszym eliksirem młodości.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jaka dieta poprawia pracę mózgu? - Dziennik Łódzki

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski