MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaki to był rok dla oświaty? Rozmawiamy z Marzeną Kamińską, dyrektor VI LO im. Hugona Kołłątaja w Lublinie

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Rok szkolny 2023/2024 stał pod znakiem wielu zmian. Marzena Kamińska, dyrektor VI LO podkreśla, że pomimo kilku wyzwań, szkoła z sukcesem wprowadziła nowoczesne metody dydaktyczne i liczne inicjatywy pozaszkolne, co uczyniło mijający rok udanym i pełnym sukcesów.

Największe wyzwania w roku szkolnym 2023/2024

Zdaniem Marzeny Kamińskiej, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego największym wyzwaniem w mijającym roku szkolnym okazała się organizacja pracy na nadchodzące semestry.

- Zawsze jest tak, że pewne działania układamy sobie z wyprzedzeniem i dopiero później je wdrażamy. Natomiast wszystkie zmiany wynikające z rozporządzeń ustaw powodują, że musimy zmienić swoje zasady działania. Na pewno problemy stwarza nam zmiana podstawy programowej. Musimy teraz dostosować ponownie metody pracy, zaplanować działania z młodzieżą oraz zastanowić się nad współpracą z instytucjami - mówi Kamińska.

Jako niewątpliwą zmianę dyrektor ocenia także liczbę uczniów, którzy w nadchodzącym roku rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.

- Dla mnie problemem była kwestia organizacji pracy nauczycieli, ponieważ do szkoły przyjdzie mniejsza grupa młodzieży, dlatego też musiałam zmienić etaty pracy. Niestety część nauczycieli musiała odejść. Było to dla mnie bardzo trudne, ponieważ wiedziałam, że tracąc pracę będą musieli szukać jej w innym miejscu - wyznaje.

Warto zaznaczyć, że w tym roku w placówce było siedem klas pierwszych, natomiast w nadchodzącym roku będzie ich zaledwie trzy. Zmniejszenie liczby uczniów rekrutujących spowodowane jest tym, że w ubiegłych latach szkoły zobowiązane były do przyjęcia 1,5 rocznika uczniów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych.

Czy w szkole dało się odczuć zmiany, które w 2024 roku zaszły w ministerstwie oraz kuratorium?

- W tym roku na tych zmian nie udało się wdrożyć zbyt wiele, ponieważ musieliśmy trzymać się pewnych założeń. Myślę, że odczujemy je dopiero w przyszłym roku. Muszę podkreślić, że jestem zwolenniczką zmian, jednak nie bardzo szybkich. Uważam, że wszystko trzeba przemyśleć i na spokojnie wdrażać, ponieważ pracujemy z młodzieżą. Myślimy o tym, żeby czuli się bezpiecznie, a warto pamiętać, że oddziałujemy na bardzo dużą grupę ludzi. Jeżeli chodzi o nowego pana kuratora, to w trakcie spotkań rzeczywiście wykazuje on otwartość, wizytatorzy również. Mam zatem nadzieję, że jeżeli w tym kierunku będziemy nadal pracować, to faktycznie będzie fajnie - odpowiada dyrektor.

Marzena Kamińska wskazuje także, że prawidłowa atmosfera między dyrekcją a nauczycielami jest kluczowa dla funkcjonowania szkoły.

- Jesteśmy ludźmi poddanymi różnym emocjom, co wpływa na naszą pracę. Gdy nauczyciel czuje się źle, jego negatywne emocje odbijają się na uczniach. Mam to szczęście, że odczuwam pozytywne emocje od pedagogów co sugeruje, że czują się u nas bezpiecznie. Nauczyciele chętnie przychodzą do mnie z pomysłami i problemami, co pozwala nam wspólnie działać na rzecz szkoły. Ważne są także relacje z pracownikami administracji i obsługi - podkreśla.

A jaki to był rok dla VI LO?

Kamińska ocenia, że dla kierowanej przez nią placówki był on bardzo dobry. Zaznacza, że w porównaniu z rokiem ubiegłym liceum bardzo się rozwinęło i brało udział w wielu inicjatywach pozaszkolnych.

- Aktywowaliśmy młodzież w różnych kierunkach m.in. nawiązaliśmy współpracę z jedną z kancelarii radcowskich, by rozwijać uczniów w zakresie prawa. Braliśmy udział w debatach oksfordzkich, gdzie młodzież miała okazję nauczyć się wielu nowych rzeczy. Bardzo mocno działaliśmy także w zakresie przedsiębiorczości. Udało nam się także zorganizować zagraniczne wyjazdy np. do Niemiec, Austrii, Czech, ale także do Turcji i Włoch - wylicza Kamińska.

VI LO prowadziło także działania w zakresie wsparcia psychologicznego. W placówce udało się zagospodarować przestrzenie, które pomagają młodzieży zniwelować stres.

- Przykładem może być nasz "koszyczek z cytatami". Każdego dnia uczniowie losują karteczkę z miłym słowem na dobry dzień i od wejścia na ich twarzach pojawia się uśmiech. Organizujemy także wiele zabaw m.in. familiadę, randkę w ciemno czy gry integracyjne. W jednej z ostatnich zabaw do wygrania był ogromny, czekoladowy puchar dyrektora. Zwycięska drużyna podzieliła się nagrodą z innymi klasami i wszyscy łamali i zajadali się tą czekoladą. To bardzo zintegrowało klasy - opowiada dyrektor.

Marzena Kamińska podkreśla także, że wszystkie działania to nie tylko zasługa nauczycieli, ale także aktywnej młodzieży, która cieszy oraz napawa dumą pedagogów.

- Zdecydowanie czuć u nas atmosferę "szóstkowiczów". To bardzo ważne w społeczności szkolnej, że młodzież czuje z nami więź i lubi tu przychodzić. Szkoła to jedność, którą tworzą wszyscy pracownicy, uczniowie oraz ich rodzice - dodaje.

Innowacje w szkole

VI LO wprowadza też nowoczesne metody dydaktyczne, aby uczynić naukę bardziej interesującą i przyjemną, nawet w przypadku przedmiotów, które często budzą niechęć wśród młodzieży. Przykładowo, jedna z nauczycielek matematyki na swoich lekcjach wykorzystuje metodę ""escape room", polegającą na nauce przez zabawę. Uczniowie rozwiązują zadania ukryte w grze komputerowej.

- Na samym końcu gry znajduje się sejf, który można otworzyć jedynie za pomocą poprawnych wyników wszystkich obliczeń. Gdy sejf się otworzy, wyskakuje z niego szóstka, co symbolizuje zarówno numer naszej szkoły, jak i najwyższą ocenę, którą może zdobyć uczeń - wyjaśnia dyrektor.

Marzena Kamińska śmieję się też, że ma w głowie bardzo dużo planów i nowych pomysłów. Z entuzjazmem opowiada o wizjach na przyszłość, jednak zaznacza, że najważniejsze dla niej jest kontynuowanie modernizacji przestrzeni zarówno w szkole, jak i w jej najbliższym otoczeniu.

- Chciałabym, aby te zmiany przyniosły korzyści uczniom oraz całej społeczności szkolnej, tworząc bardziej przyjazne i nowoczesne miejsce do nauki i spędzania czasu - podsumowuje.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski