Jan Gehl jest znanym na świecie urbanistą, który przez kilkadziesiąt lat swojej pracy doradzał 250 miastom na temat tego, jak projektować miejską przestrzeń, aby ludzie chętnie w niej przebywali. Główne założenia jego filozofii to ograniczanie ruchu samochodowego w miastach na rzecz tworzenia miejsc dla pieszych i ścieżek rowerowych oraz zaczynania pracy architektów od myślenia o wspólnych przestrzeniach publicznych w mieście.
Ostatnim oficjalnym punktem wizyty Jana Gehla w Lublinie był piątkowy happening na placu Łokietka. Scenerią dla niego stała się instalacja autorstwa Katarzyny Szczypior, której prace znamy z kolejnych edycji Nocy Kultury. Na deptaku, przed ratuszem, po raz kolejny wyrosła trawa, a między donicami z krzewami zostały ustawione lekkie stoliki i krzesełka. Kropką nad "i" były jabłka rozłożone na stolikach i puszczane z głośnika głosy ptaków. Na razie zielona, zachęcająca do odpoczynku instalacja, zostanie przed ratuszem. - To jest genialna propozycja - skomentował prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.
Jan Gehl w blasku fleszy wszedł w zaaranżowaną w ten sposób przestrzeń, a potem dzielił się swoimi wrażeniami z wizyty w Lublinie. Podkreślał, że widzi wielki potencjał dla rozwoju miasta. Nie zdecydował się na żadne głosy krytyki.
Zapytany o to, jak ocenia to, jak w tej chwili wygląda teren Podzamcza, a także obowiązujący obecnie projekt przebudowy tego obszaru odpowiedział jedynie: - Jestem daleki od wygłaszania sądów po tak krótkiej wizycie.
Następnie Gehl dodał jak ważne jest takie projektowanie układu ruchu, aby rezygnować z wielopasmowych ulic w mieście.
- Jest wiele innowacyjnych rozwiązań tej kwestii. W Kopenhadze większość jezdni jest dwupasmowa - zaznaczył.
Po raz kolejny już podkreślił znaczenie pierwszeństwa dla rozwoju ruchu rowerowego w miastach, na co - jak zaznaczył - stawia także Unia.
W piątek dowiedzieliśmy się także, że Jan Gehl będzie strategicznym doradcą Lublina. Nie padły jednak żadne szczegóły na temat tego, jak ta współpraca miałaby wyglądać w praktyce. - Widzimy pana Gehla jako doradcę strategicznego, bo jest on znany z rewitalizacji innych miast. Tę współpracę będzie koordynowała Rada Kultury Przestrzeni - zapewnił w piątek prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
- Konsultanci jakości przestrzeni z biura Jana Gehla współpracują z miastami na różnych płaszczyznach: od przygotowywania diagnoz, poprzesz szkolenia dla urzędników po tworzenie koncepcji planistycznych dla poszczególnych ulic, kwartałów, a nawet dzielnic - mówi Kurierowi Marcin Skrzypek z Rady Kultury Przestrzeni w Lublinie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?