Jan Świtkowski zwycięzcą 54. Plebiscytu Kuriera na Najlepszego i Najpopularniejszego Sportowca!

Jan Świtkowski, pływak UKS Skarpa Lublin, wygrał 54. Plebiscyt Kuriera Lubelskiego na Najlepszego i Najpopularniejszego Sportowca. Drugie miejsce zajął piłkarz ręczny Azotów Puławy Przemysław Krajewski, a trzecie triumfator dwóch poprzednich plebiscytów, Paweł Fajdek, młociarz Agrosu Zamość. Wyniki ogłosiliśmy w piątek, podczas 10. Wojewódzkiej Gali Mistrzów Sportu w restauracji Etiuda.

To był niezwykle udany rok dla Jana Świtkowskiego. 22-letni zawodnik w sierpniu zdobył brązowy medal mistrzostw świata seniorów na dystansie 200 m stylem motylkowym. Udanie prezentował się w międzynarodowych mityngach pływackich, a w grudniu w rodzinnym Lublinie potwierdził talent zdobywając złoto zimowych mistrzostw Polski na dystansie 200 metrów stylem motylkowym oraz srebro na 200 m stylem dowolnym.

2015 rok na pewno miło będzie wspominał piłkarz ręczny Przemysław Krajewski, który z reprezentacją Polski zdobył brązowy medal mistrzostw świata w Katarze, a kilka miesięcy później cieszył z kolejnego brązu, tym razem zdobytego z zespołem Azotów Puławy.

Na najniższym podium plebiscytowej zabawy stanął Paweł Fajdek, który po wygranych w dwóch poprzednich Plebiscytach, tym razem ustąpił miejsca kolegom. Młociarz Agrosu Zamość zdobył złoty medal mistrzostw świata w Pekinie. Polak zdominował rzut młotem na świecie, wygrywając praktycznie wszystkie zawody, a w sierpniu poprawił własny rekord Polski.

Czwarte miejsce zajął Jakub Piątek, motocyklista KM Cross Lublin, który aktualnie ściga się w Rajdzie Dakar. Piąte miejsce zajął duet siatkarek plażowych: Kinga Kołosińka, Monika Brzostek. Zawodniczki KU AZS UMCS Lublin w minionym roku wywalczyły m.in. brązowy medal mistrzostw Europy.

Szósty był piłkarz Górnika Łęczna Grzegorz Bonin, siódma piłkarka ręczna MKS Selgros Lublin Joanna Drabik, ósma Katarzyna Krawczyk, zapaśniczka Cementu-Gryf Chełm, dziewiąta Justyna Marciniak z Lubelskiego Klubu Karate Tradycyjnego, a dziesiąty Adrian Kowal, pięściarz Olimpu Lublin.

Podczas Gali przyznaliśmy jeszcze kilka dodatkowych wyróżnień. W kategorii Trener Roku nagrodziliśmy Ryszarda Skutnika, który piłkarzy ręcznych Azotów Puławy poprowadził do brązowego medalu mistrzostw Polski. Kategorię Młodzieżowiec Roku wygrała Dominika Szynkowska z Suplesu Kraśnik. Natomiast dwóm zawodniczkom, Karolinie Michalczuk oraz Dorocie Małek, które zakończyły już kariery sportowe, podziękowaliśmy za lata sukcesów.

Ponieważ była to jubileuszowa 10. Wojewódzka Gala Mistrzów Sportu nagrodziliśmy dziesięć osób, które przez tę dekadę w istotny sposób wpłynęły na rozwój sportu na Lubelszczyźnie. Wyróżnienia otrzymali: Edward Sidoruk (dyrektor lubelskiego oddziału Totalizatora), Konrad Firek (prezesa Agrosu Zamość), Piotr Sawicki (ICRiS Start Lublin), Artur Kapelko (prezes Górnika Łęczna), Jerzy Witaszek (prezes Azotów Puławy) oraz Sabina Włodek, jako przedstawicielka MKS Selgros Lublin, za ostatnie 10 lat okraszonych mistrzostwami Polski i występami w europejskich pucharach.

Relację z piątkowej Gali, rozmowy z laureatami znajdziecie w poniedziałkowym wydaniu Kuriera Lubelskiego.