Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Janów Lubelski. Podczas renowacji elewacji kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela odnaleziono kapsułę czasu

Mateusz Kowalski
Mateusz Kowalski
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Podczas prac konserwatorskich prowadzonych przy renowacji elewacji kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim dokonano ciekawego odkrycia, związanego zarówno z historią świątyni, jak i samego miasta.

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował dzisiaj (26 maja) o odkryciu, którego dokonano podczas renowacji elewacji kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim. Z przerobionej łuski zrobiona została kapsuła czasu, w której znaleziono dwa szklane naczynia oraz owiniętą w gazetę paczkę.

- Niestety jedno ze szklanych naczyń było stłuczone (najprawdopodobniej uszkodzenie powstało podczas montażu pojemnika i krzyża lub uszkodziło ją uderzenie pioruna). Także gazeta, w którą owinięto paczkę była mocno zniszczona w wyniku zacieków wodnych i dużej temperatury - przekazuje Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Na szczęście, najcenniejsze rzeczy były zdeponowane w nieuszkodzonym naczyniu szklanym. Jak informuje Dariusz Kopciowski, „zarówno naczynia szklane jak i znajdujące się w nich przedmioty złożone zostały w kapsule podczas wykonywania dwóch remontów kościelnej wieży prowadzonych w 1852 i 1912 roku”.

W kapsule znajdowały się między innymi dwa listy - pierwszy napisany był przez ojców dominikanów w 1852 roku; zamieszczono w nim informację na temat powstania wieży oraz o pracach podjętych w związku z jej remontem. Autorem drugiego był ks. Michał Zawisza, który napisał go w 1912 roku. Z listu można się dowiedzieć, że podczas wykonywania remontu natrafiono na pierwotną „kapsułę czasu”.

- Znalezione dwa listy i ich treść wskazują, że podczas prowadzonych prac remontowych w 1912 r. odnaleziono pierwszą „kapsułę czasu”, którą umieścili tam ojcowie dominikanie w 1852 roku - ówcześni użytkownicy janowskiego konwentu - dodaje Dariusz Kopciowski.

Oprócz wyżej wspomnianych listów w kapsule znajdowały się również: katalogi księży Diecezji Lubelskiej oraz oo. dominikanów z 1851 i 1852 r., kalendarze liturgiczne, gazety z 1911 i 1912 r. (m.in. Goniec Poranny i Goniec Wieczorny, Ziemia Lubelska, Mucha), około 140 monet różnego nominału i roku emisji, 6 medali okolicznościowych oraz fotografia ks. Michała Zawiszy.

Co teraz stanie się z janowską kapsułą czasu?

O dalszych losach odkrytych przedmiotów mają zadecydować rozmowy z księdzem proboszczem. Z medialnych przekazów wynika, że parafia ma zamiar skatalogować i opisać znalezione przedmioty, a po zakończeniu prac na nowo umieścić je w pojemniku wieńczącym wieżę kościoła.

- Alternatywą może być np. wykonanie kopii części ww. materiałów, a oryginały mogłyby trafiać na ekspozycję do Muzeum mieszczącego się w dawnym klasztorze dominikańskim (własność parafii). W planach jest też umieszczenie w tej kapsule listu i współczesnego przekazu - puentuje Dariusz Kopciowski.

Zobacz fotografie odnalezionych "skarbów historii", kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski