Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarmark Jagieloński 2016 w Lublinie. Wiemy co się będzie działo

Sylwia Bielak
Jarmark Jagieloński to nie tylko pokazy rzemiosła i stragany z najprzeróżniejszymi towarami ustawione na Starym Mieście
Jarmark Jagieloński to nie tylko pokazy rzemiosła i stragany z najprzeróżniejszymi towarami ustawione na Starym Mieście Ewelina Lachowska/archiwum
Czesław Mozil, Tymon Tymański, Krzesimir Dębski – oni pojawią się w Lublinie, ale to tylko część tego co dziać się będzie od 12 do 14 sierpnia podczas Jarmarku Jagiellońskiego.

Już po raz dziesiąty odbędzie się festiwal, który łączy narody i kultury. W tym czasie miasto będzie żyć sztuką i kulturą ludową a uczestnicy napełnią się pozytywną energią. Przez te kilka dni Jarmarku Jagiellońskiego będzie można wziąć udział w wydarzeniach, które pozwolą nam zapoznać się z obyczajami i tradycją państw Europy Środkowo-Wschodniej.

250 twórców

Festiwal ma kilka modułów tematycznych, co oznacza, że nie tylko znawcy sztuki ludowej ale też osoby, które pragną dopiero poznać kulturę naszych sąsiadów znajdą coś dla siebie. Na Starym Mieście będzie można obejrzeć ręcznie wykonane wyroby rzemiosła tradycyjnego z Polski, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Litwy i Białorusi. Aż 250 twórców z różnych państw zaprezentuje m.in. malarstwo na szkle, tkactwo czy zabawkarstwo.

Tematem przewodnim Jarmarku w tym roku jest haft tradycyjny. To oznacza, że wyrobów tego typy na pewno nie zabraknie. Będzie można zapoznać się z haftami z różnych regionów Polski i Europy – jest ich kilkadziesiąt, a każdy niepowtarzalny. Zobaczymy je na Letniej Szkole Rzemiosła Tradycyjnego oraz podczas spotkań tematycznych i warsztatów. Haft doczeka się również swojej wystawy w Galerii Gardzienice.

Jarmark Jagieloński to nie tylko pokazy rzemiosła. Na najmłodszych również czekają atrakcje. Na Błoniach pod Zamkiem, specjalnie dla maluchów, powstanie podwórko zabaw tradycyjnych.

Warsztaty i gry

Na Starym Mieście i na Zamku posłuchamy muzyki ludowej, a chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach rzemiosła. Prawdziwą podróżą w czasie dla dorosłych, a rozrywką dla dzieci będzie Jarmarkowe Podwórko. To tam pogramy w gumę, kapsle, hacele czy w klasy. Królować będą klocki Mubabao, bierki, domino i kółko i krzyżyk w rozmiarze XXL. Zobaczymy też tradycyjne zabawki, które sprawią maluchom wielką frajdę.

Ciekawym miejscem będzie Yurta Nomadów Kultury, w której będzie można usłyszeć niesamowite „Opowieści z walizki” oraz wziąć udział w warsztatach stemplowania czy robienia kwiatów z bibuły. Wokół Yurty będą warsztaty dla całych rodzin m.in. Folkszprycha, czy Gry taneczne.

Dużo muzyki

Nie zabraknie też atrakcji muzycznych. Tradycyjnej muzyki i śpiewu posłuchamy podczas koncertu „Re: tradycja", którego idea polega na łączeniu artystów pochodzących z różnych środowisk za pomocą muzyki. Wystąpią m.in. Tymon Tymański, Czesław Mozil, Maria Siwiec i Krzesimir Dębski. Koncert poprowadzą Agnieszka Obszańska i Jacek Hałas. Jedną z gwiazd będzie charyzmatyczna Joanna Słowińska z zespołem w projekcie Archipelag. Usłyszymy również Maarje Nuut - estońską skrzypaczkę i wokalistkę, której muzyka łączy tradycyjne pieśni i melodie taneczne z elektronicznym brzmieniem.

Za darmo

Każdego dnia festiwalu po godzinie 22 będzie można potańczyć na tradycyjnych potańcówkach, gdzie królować będzie polka, oberek i mazurek. Do tańca przygrywać będą kapele ludowe. Dla dorosłych przygotowano spektakl „Wziołowstąpienie” o magicznym Podlasiu.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski