Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedz, co tylko chcesz, a i tak będziesz szczupły. Sekret tkwi w mózgu

Kaya Burgess
Nauka jest coraz bliższa rozpracowania mechanizmu, który ograniczy nasz apetyt
Nauka jest coraz bliższa rozpracowania mechanizmu, który ograniczy nasz apetyt pixabay.com
Prosty przełącznik w mózgu. Hamuje apetyt i nie tyjemy. To szansa na walkę z otyłością i cukrzycą, nawet dla tych, którzy jedzą tłusto.

Kto z nas nie marzył o szczupłej sylwetce i dobrym zdrowiu. Wydaje się skomplikowane osiągnięcie obu tych celów. Tymczasem sprawa wydaje się prostsza niż nam się wydaje. Sekret tego, by jeść, co tylko nam się podoba i być jednocześnie szczupłym, tkwi bowiem w naszym mózgu.

Odkrycie prostego przełącznika w mózgu, który powstrzymuje apetyt i tym samym ogranicza przyrost naszej wagi, może pomóc w poradzeniu sobie w walce z takimi groźnymi przypadłościami jak otyłość i cukrzyca, nawet w przypadku osób, które jedzą bardzo tłusto, uważają naukowcy. Apetyt jest bowiem regulowany w podwzgórzu, obszarze mózgu, w którym neurony produkują specyficzne białko, wywołujące poczucie najedzenia i powodujące, że przestaje się jeść. Badania opublikowane już wiele lat temu w czasopiśmie „Journal of Clinical Investigations” , które wciąż są dokładnie analizowane przez zespoły badawcze, pokazały, że blokując niewielki receptor jądrowy w mózgu myszy można zwiększyć produkcję tego białka i zapobiec otyłości, mimo że zwierzęta będą jadły żywność z wysoką zawartością tłuszczu i cukru. „Te zwierzęta jadły tłuszcz i cukier, ale nie zwiększały swojej wagi, mimo że osobniki kontrolne z tego samego miotu i pozostające na tej samej diecie przybierały na wadze”, tłumaczyła profesor Sabrina Diano ze Szkoły Medycyny na słynnym Uniwersytecie Yale. Neurony w podwzgórzu produkują białko zwane proopiomela-nokortyną (POMC), które zmniejsza apetyt. Badacze z Yale stwierdzili, że blokując receptory jądrowe w tych neuronach, zwane receptorami gamma PPAR, można zwiększyć produkcję tego białka. Eksperymenty pokazały, że ten proces „może kontrolować reakcję na dietę wysoko-tłuszczową i w efekcie nie dojdzie do otyłości”, powiedziała profesor Diano.

Badacze za pomocą inżynierii genetycznej usunęli myszom ten receptor z neuronów, chcąc sprawdzić, czy zwierzęta nie będą przybierać na wadze pomimo diety bogatej w tłuszcze. Stwierdzili, że „zwierzęta jadły mniej i stały się odporne na dietę wysokotłuszczową”.

Ten proces, jak podkreślają badacze, może też pomóc zapobiec przybieraniu na wadze u osób zażywających leki na cukrzycę. Leki określane jako tiazolidine-diony (TZD), stosowane do leczenia cukrzycy typu 2, oddziałują bowiem na te same receptory jądrowe w mózgu. „Leki te obniżają poziom glukozy we krwi, ale zażywający je pacjenci przybierają na wadze”, napisali badacze.

Stwierdzili, że stosując nową technikę blokowania receptorów PPAR, mogą „zachować korzyści TZD bez efektu ubocznego w postaci przyrostu wagi”. I powiedzieli: „Naszym następnym krokiem będzie przetestowanie tej teorii na myszach z cukrzycą”.

Kilkanaście miesięcy temu badacze z Instytutu Salka w Kalifornii ogłosili, że odkryli białko, które leczy myszy z cukrzycy i że ten efekt może być stosunkowo łatwo powtórzony u ludzi. Białko FGF1 występuje naturalnie w ludzkim ciele i może przywrócić wrażliwość na insulinę. Naukowcy stwierdzili, że po jednym zastrzyku zawartość cukru we krwi powraca do normalnego poziomu na dwa dni. Planowane są dalsze badania właściwości tego białka, które nie prowadzi do efektów ubocznych w postaci przyrostu wagi, kojarzonych z lekami TZD.

Na ich wyniki czekają nie tylko inne grupy badaczy, ale przede wszystkim ludzie, którym zależy na tym, by stosunkowo łatwym sposobem osiągnąć swoje cele. Przedstawiciele brytyjskiego resortu zdrowia podali, że ponad jedna czwarta pięciolatków w Walii cierpi na nadwagę lub otyłość, natomiast w Anglii - jedna piąta dzieci w tym wieku. Poradzono więc rodzicom, aby ograniczyli liczbę smakołyków i przekąsek dawanych dzieciom, gdyż badania wykazały, że ponad jedna dziesiąta dzieci rozpoczynających szkołę w Walii jest otyła. W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Plymouth ustalono, że obecnie dzieci wchodzą w okres dojrzewania płciowego pięć lat wcześniej niż sto lat temu, ze względu na większą otyłość, która wpływa na zmiany hormonalne w ciele.

W badaniu stwierdzono, że w 1920 roku okres dojrzewania płciowego u dziewczynek zaczynał się przeciętnie w wieku 14,6 lat, natomiast w 2010 roku zaczyna się już w wieku 10,5 lat.

Otyłość - plaga naszych czasów

Problemy z otyłością ma w tej chwili 400 milionów ludzi, a nadwaga występuje u 1.6 miliarda dorosłych na świecie, twierdzą specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To groźne zjawisko, które przekłada się na wzrost wielu bardzo groźnych chorób, nasila się od kilku dekad i występuje we wszystkich grupach wiekowych. Jak pokazują badania, potroiła się w ostatnich latach liczba otyłych w grupie wiekowej do 18 roku życia. Na Starym Kontynencie już co piąte dziecko ma nadmiernie zwiększoną masę ciała.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jedz, co tylko chcesz, a i tak będziesz szczupły. Sekret tkwi w mózgu - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski