Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedzenie w szpitalach: W jadłospisach brakuje ryb i warzyw

Gabriela Bogaczyk
Andrzej Banas/Polskapresse
Lubelski sanepid sprawdził 17 szpitali pod kątem oceny sposobu żywienia pacjentów. I co się okazało?

- W 14 placówkach stwierdziliśmy nieprawidłowości. Najczęściej chodziło o brak w ocenianym jadłospisie dodatków warzywnych do śniadań i kolacji, ryb, jak i uwzględnienia w posiłkach obiadowych dodatku zawierającego pełnowartościowe białko - wyliczała w środę Agnieszka Domańska-Mełgieś z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Co jeszcze zawierało szpitalne menu? Zbyt często podawane były ziemniaki, czerwone mięso oraz przetwory mięsne o niskiej wartości odżywczej, ale za to wysokiej zawartości tłuszczu. Chodzi o salceson, pasztetową czy parówki. Za to lubelskie szpitale mogą pochwalić się zdrowymi zupami oraz kompotami.

Eksperci podkreślają, że przyczyną oferowania niezdrowego menu są niskie stawki żywieniowe. W Lublinie wahają się one od 6 do 12 złotych dziennie na jednego pacjenta.

Szpitalne jadłospisy zawierają zbyt dużo ziemniaków, na talerzach brakuje za to innych warzyw. Kontrole sanepidu wykazały w posiłkach niedobory wapnia, żelaza i witamin B1, B2 i C

Lubelski sanepid wykrył w tym roku nieprawidłowości w czternastu z 17 szpitalnych menu. Ocenie poddano jadłospisy w powiatowych szpitalach, zaplanowane na 10 lub 14 dni.

Jakie nieprawidłowości wykazały kontrole?

- Na obiad zbyt często były ziemniaki, zamiast innych produktów dostarczających złożone węglowodany, na przykład kasz. W niektórych szpitalach podawano zbyt dużo mięsa czerwonego oraz przetworów mięsnych o niskiej wartości odżywczej, a za to wysokiej zawartości tłuszczu - informuje Agnieszka Domańska-Mełgieś z lubelskiego sanepidu i dodaje: - Zdarza się, że na talerzach pacjentów leżały: salceson, pasztetowa czy parówki.

W niektórych przypadkach kontrole wykazały w posiłkach także niedobory wapnia, żelaza, witaminy B1, B2 i C.

Zdrowe kompoty i zupy
Sanepid jednocześnie podkreśla, że w większości szpitali jadłospisy charakteryzują się dość dużym urozmaiceniem produktów i posiłków.

- Zwłaszcza asortyment zup oceniono jako prawidłowy. Pozytywnym aspektem w żywieniu pacjentów jest również przygotowywanie kompotów w oparciu o świeże lub mrożone owoce. Kucharki nie używają do ich produkcji syropów zawierających znaczne ilości cukru i barwników - zaznacza Domańska-Mełgieś.

Po dokonaniu oceny, sanepid wysyła do szpitali swoją opinię na temat sposobu żywienia pacjentów z zaleceniami żywieniowymi i propozycją wprowadzenia zmian.

- Placówki dostosowują się do zaleceń, np. zamawiają wędliny drobiowe oraz zwiększają częstotliwość podawania do drugiego dania kasz, ryżu czy makaronów, zamiast ziemniaków - dodaje specjalistka.

Za ile gotują szpitale?

Dzienna stawka wyżywienia jednego pacjenta wynosi w Lublinie od 6 do 12 złotych. Szpitale: kliniczny przy ul. Jaczewskiego, Wojskowy przy Al. Racławickich i wojewódzki im. Jana Bożego mają własne kuchnie. Z kolei placówka przy Kraśnickiej korzysta z usług cateringu i dziennie przeznacza 12,28 złotego netto na wyżywienie pacjenta.

Dieta jest bardzo ważna w procesie leczenia - Rozmowa z Katarzyną Grzyb z Poradni Dobry Dietetyk w Lublinie

Jak powinno wyglądać menu w szpitalu?
Prawidłowy jadłospis dla pacjentów powinien charakteryzować się dużą różnorodnością produktów. Posiłki powinny być podawane regularnie o stałych porach.

Podczas planowania jadłospisu, należy uwzględnić jednostkę chorobową pacjenta. Dieta powinna być łatwostrawna, o odpowiedniej kaloryczności i uwzględniająca obniżoną aktywność fizyczną osoby przebywającej na oddziale szpitalnym.

Posiłki powinny smakowicie wyglądać, być dobrze doprawione i zachęcające do spożycia, ponieważ większość pacjentów ma problem ze zmniejszonym łaknieniem.

Czego nie powinno zabraknąć w posiłkach?
Przede wszystkim pełnowartościowego białka (chude mięso, mleko, nabiał, jaja), węglowodanów (produkty zbożowe, warzywa, owoce), a także tłuszczu, najlepiej pod postacią olejów roślinnych (oliwa z oliwek, olej rzepakowy) czy też masła do smarowania pieczywa.

Nie należy też zapominać o warzywach i owocach, które są źródłem witamin i składników mineralnych.

Dlaczego dieta jest taka ważna w procesie leczenia i dochodzenia pacjenta do zdrowia?
Organizm, który ma zapewnione wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dużo szybciej wraca do zdrowia niż ten, który boryka się z niedoborami.

Należy pamiętać, że odżywianie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Starajmy się więc zapobiegać chorobom, wprowadzając do naszego codziennego życia prawidłowe nawyki żywieniowe zanim jeszcze zaczniemy zapadać na zdrowiu.

Słoneczny Wrotków już czynny. Można się kąpać (ZDJĘCIA)
Obwodnica Lublina: Drogowcy ustawili wiadukt ważący dwa tys. ton (WIDEO, ZDJĘCIA)
Piknik rodzinny i maraton leszczowy nad Zalewem Zemborzyckim (DUŻO ZDJĘĆ)
Ekobazar w Ogrodzie Saskim. Moda na śniadania na trawie wkracza do Lublina (FOTO)
W Lublinie ścigali się w kolejnym biegu zaliczanym do cyklu "Chęć na Pięć" [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski