Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli nie auto, to co? Lublin konsultuje z jakiego transportu będziemy niedługo korzystać w drodze do pracy czy szkoły

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Małgorzata Genca
Zastąpienie transportu samochodowego przez komunikację zbiorową opartą na niskoemisyjnych lub zeroemisyjnych pojazdach, rozbudowa infrastruktury umożliwiająca większej liczbie osób korzystanie z rowerów - Lublin przygotowuje „plan mobilności” dla siebie i położonych wokół niego 22 gmin. Pierwsza faza konsultacji już w tym tygodniu.

Chodzi o Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP – Sustainable Urban Plan Mobility). Dokument ma objąć swoim zasięgiem Lublin oraz 22 gmin należących do Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego, w tym m.in. Łęczną, Nałęczów, Świdnik. Rusza pierwsza faza konsultacji społecznych na temat kształtu „planu mobilności”. W tym tygodniu odbędą się dwa spotkania mieszkańcami: 16 i 17 marca (środa i czwartek) o godz. 17. Zostaną zorganizowane w formie online pod tym adresem.

– Mieszkańcy będą mogli przedstawić problemy, z jakimi muszą borykać się w swoich codziennych podróżach do szkoły, pracy, czy lekarza oraz zaproponować rozwiązania, które poprawią ich sytuację – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

– Ważnym elementem planu będzie promocja zrównoważonej mobilności oraz wybór jak najbardziej ekologicznych sposobów komunikacji – podkreśla Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Prace nad dokumentem rozłożone zostały na trzy etapy. Potrwają do końca 2022 roku. – Zmiany klimatyczne wymagają zmiany codziennych nawyków transportowych – ograniczenie roli transportu samochodowego na rzecz bardziej ekologicznych środków transportu, w tym indywidualnych, np. rower bądź zbiorowych – niskoemisyjny lub zeroemisyjny transport publiczny. Wskazane działanie wiąże się m.in. z redukcją zanieczyszczenia powietrza i hałasu, emisji gazów cieplarnianych czy konsumpcji energii – tłumaczy Góźdź.

„Plan mobilności” to dokument kluczowy dla miasta też ze względów... finansowych. – Będzie jednym z dokumentów wymaganych przez Unię Europejską do aplikowania o dotacje unijne w perspektywie finansowej 2021-2027 dla projektów z zakresu transportu i mobilności dla miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych – mówi Góźdź.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski