Jest decyzja wojewody dla lotniska w Świdniku

  Jest decyzja wojewody dla lotniska w Świdniku

  DUN

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Jest decyzja wojewody dla lotniska w Świdniku

  ©Małgorzata Genca

  Wojewoda Genowefa Tokarska podpisała zezwolenie na budowę lotniska w Świdniku. To ostatni dokument potrzebny do tego, żeby mogły się rozpocząć prace. - Ruszą do końca października - zapowiedział Grzegorz Muszyński, prezes Portu Lotniczego Lublin.
  Jest decyzja wojewody dla lotniska w Świdniku

  ©Małgorzata Genca

  - To historyczny dla Lubelszczyzny moment - podkreślała wojewoda Genowefa Tokarska kiedy w blasku fleszy podpisywała liczący 47 stron dokument. - Zezwolenie ma rygor natychmiastowej wykonalności a to oznacza, że prace przy budowie lotniska mogą się rozpocząć, nawet jeśli będą odwołania od decyzji - tłumaczyła wojewoda.

  Spółka PLL rozstrzygnęła już cztery przetargi na realizację inwestycji. Wybrane firmy (Wakoz z Pomorza, Taylor i Elpomiar z Lublina oraz Erbud z Warszawy) wykonają m.in. nasypy, usuną kolizje polegające np. na przebudowie 75 metrów wodociągu, przebudują też sieć energetyczną i telefoniczną oraz gazociąg.

  - Za kilka dni podpiszemy umowy z tymi firmami, prace ruszą do końca miesiąca - zapowiedział Grzegorz Muszyński.

  Spółka PLL ogłosiła już także przetarg na budowę płyty lotniska i dróg dojazdowych. Do ogłoszenia pozostaje jeszcze przetarg na budowę terminala.

  - Lotnisko będzie kosztowało w sumie około 350 mln zł - mówił na poniedziałkowej konferencji Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa. 200 mln zł ma popłynąć z unijnych funduszy oraz z budżetów głównych akcjonariuszy spółki PLL - miasta i województwa.

  - Pieniądze, których nam brakuje, zdobędziemy dzięki emisji obligacji - tłumaczył wicemarszałek Jacek Sobczak.

  Kamień węgielny pod lotnisko w Świdniku ma uroczyście wmurować premier Donald Tusk. - Prawdopodobnie przyjedzie jeszcze w tym miesiącu - zapowiada Grabczuk. Władze województwa zapewniają, że nie będą czekać tak długo z rozpoczęciem inwestycji.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo