Jest decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków: baobab...

  Jest decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków: baobab zostanie wycięty

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Baobab na placu Litewskim w Lublinie
  1/2
  przejdź do galerii

  Baobab na placu Litewskim w Lublinie ©MDRON.PL

  - Z bólem serca podjąłem decyzję o wycince topoli czarnej z Litewskiego. Muszę brać pod uwagę kwestię bezpieczeństwa, bo za chwilę ludzie wejdą na wyremontowany plac - mówi Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie. Ponad stuletnie drzewo ma być usunięte do końca czerwca.


  Ponad stuletnia topola czarna na placu Litewskim, nazywana przez lublinian baobabem, to najbardziej znane drzewo w Lublinie. Tradycyjne miejsce spotkań, świadek wielu wydarzeń historycznych.

  O symbolicznym znaczeniu słynnego drzewa od dawna przypomina Euzebiusz Maj, historyk sztuki i konserwator krajobrazu kulturowego: "Topola czarna została posadzona nieprzypadkowo w środkowej części placu Litewskiego, w pobliżu prawosławnego soboru. Miała być duchowym wsparciem między innymi dla czarnych procesji kobiet protestujących biernie przeciwko systemowym represjom zaborcy i akcjom rusyfikacyjnym po stłumieniu powstania styczniowego".

  Do niedawna miało status pomnika przyrody.


  Gdy pod koniec ubiegłego roku z baobabu oderwał się większy konar, ratusz zlecił zbadanie stanu drzewa. Było ono również sprawdzane tomografem. Specjaliści uznali, że stan topoli czarnej jest na tyle zły, że trzeba liczyć się z koniecznością wycinki. W efekcie miejscy radni przegłosowali zdjęcie baobabu z listy pomników przyrody. Padały też propozycje gatunków drzew, jakie miałyby zastąpić wiekową topolę czarną.

  - To powinno być dalej takie miejsce spotkań - symbol, także dla następnego pokolenia. My z mężem jesteśmy ludźmi Śródmieścia, to drzewo było dla nas zawsze - to wypowiedź z sondy, jaką zrobiliśmy przy placu Litewskim.

  ZOBACZ TEŻ: Plac Litewski już po remoncie. Trwają odbiory (ZDJĘCIA Z DRONA)

  Ostateczna decyzja należała jednak do wojewódzkiego konserwatora zabytków, na początku tego tygodnia poinformował o niej prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka. Konserwator Dariusz Kopciowski, m.in. po konsultacji z autorami opinii stanu zachowania baobabu uznał, że baobab powinien być wycięty. Jako główny powód podał bezpieczeństwo osób przebywających na placu Litewskim.

  - Muszę brać pod uwagę cztery ekspertyzy dołączone do wniosku ratusza. Ich autorzy uznali, że drzewo w środku jest puste, toczone przez grzyb, a jego żywa tkanka znajduje się jedynie tuż pod korą. Dlatego wiosną baobab zazielenił się, ale trzeba pamiętać, że zwiększanie się korony, to większe zagrożenie wykrotem - mówi Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie.

  Dodajmy, że konserwator Kopciowski podejmując swoją decyzję rozważał także opinię Euzebiusza Maja, historyka sztuki i konserwatora krajobrazu kulturowego, który był przeciw wycince. „Należy zrobić wszystko w roku jubileuszu 700-lecia, przy założeniu wykonania niezbędnego zabezpieczenia technicznego, aby topola czarna umierała na stojąco, z godnością, zachowując resztki majestatu należnego osobliwemu pomnikowi historii miasta” - pisał Euzebiusz Maj w piśmie skierowanym 22 marca m.in. do wojewódzkiego konserwatora.

  Konserwator napisał w zaleceniach do ratusza, aby wycinka odbyła się do końca czerwca.

  Co zamiast baobabu?


  - We wniosku skierowanym do wojewódzkiego konserwatora zabytków wskazaliśmy chęć nasadzenia dębu szypułkowego o obwodzie 70 cm, zgodnie z sugestiami mieszkańców. Jednak szczegóły z tym związane również będą wskazane w wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków decyzji - informowała 26 kwietnia Olga Mazurek - Podleśna z zespołu prasowego Urzędu Miasta Lublin.

  Okazuje się jednak, że konserwator Dariusz Kopciowski proponuje zastąpienie wyciętego baobabu inną topolą czarną. - Byłaby to kontynuacja zalecana także przez międzynarodową Kartę Florencką - tłumaczy Dariusz Kopciowski. - Dendrolodzy wskazywali w rozmowach ze mną, że dąb szypułkowy mógłby nie dostosować się do miejskich warunków. Nie ma gwarancji, że się przyjmie - dodaje Kopciowski.

  CZYTAJ TEŻ: Kości z placu Litewskiego spoczęły na cmentarzu na Majdanku (ZDJĘCIA)

  Odrębna kwestia to technika sadzenia nowego drzewa, w miejscu, jakie pozostanie po wyciętym baobabie. - Zalecam, aby sadzonka topoli czarnej na wysokości 1 m. miała pień w obwodzie co najmniej 20 cm. Jeśli będzie więcej, to oczywiście lepiej - zapowiada Dariusz Kopciowski.

  Wojewódzki konserwator zabytków daje urzędnikom dłuższy czas na wykonanie tego zadania: najpóźniej do końca 2018 roku. - W takich sytuacjach praktykuje się umieszczenie sadzonki w ściętym pniu, ale w tym przypadku nie jest to możliwe, ponieważ drzewo jest zainfekowane grzybem, podobnie jak ziemia wokół niego. Konieczna będzie wymiana podłoża, takie zalecenie daję też miastu - tłumaczy wojewódzki konserwator zabytków.

  Okazuje się tymczasem, że posadzenie dużego drzewa na placu Litewskim nie powinno być problemem.

  - Specjalistyczne firmy szkółkarskie oferują je w swojej ofercie. Jesteśmy w stanie posadzić naprawdę okazałą sadzonkę, większą od nowych kasztanowców, jakie zostały ostatnio umieszczone w ciągu Krakowskiego Przedmieścia. W jednym z katalogów dostawcy z Niemiec od ręki znalazłem topolę czarną o obwodzie pnia 30 cm oraz wysokości 5-6 m - podkreśla Wojciech Januszczyk, architekt zieleni z Lublina.

  - Bardzo dobry pomysł to posadzenie kolejnej topoli czarnej. Musi też zostać przeprowadzona wymiana gleby i zastosowana później odpowiednia mieszanka ziemi. Powinno się też zamontować ekranowanie korzeni, aby nie doprowadzić w przyszłości do rozsadzania podziemnych instalacji i płyt placu Litewskiego. Mile widziany byłby także właściwy system nawadniający oraz napowietrzający korzenie - wylicza Januszczyk.

  Nasz rozmówca zwraca uwagę na jeszcze jeden, istotny aspekt. - Ideałem byłoby też powiększenie wolnej przestrzeni wokół drzewa, które zastąpi baobab - uważa architekt zieleni Wojciech Januszczyk.

  Dariusz Kopciowski ma też inną propozycję: odcięcie pędów baobabu przed wycinką i rozsadzenie ich na przykład w donicach.
  - Po kilku latach, kiedy te "dzieci" baobabu urosną, będą mogły zostać posadzone w innych miejscach placu Litewskiego - wyjaśnia wojewódzki konserwator zabytków.

  Mieć pamiątkę po słynnej topoli czarnej


  Przypomnijmy, że ratusz kilka miesięcy temu poprosił mieszkańców o nadsyłanie wspomnień o baobabie, ale też propozycji tego, w jaki sposób to drzewo powinno być upamiętnione po ewentualnej wycince. Lublinianie wysłali około 90 maili na adres baobab@lublin.eu. Większość osób opowiedziała się za zastąpieniem słynnej topoli czarnej innym drzewem, najlepiej od razu większych rozmiarów.

  - Na skrzynkę baobab@lublin.eu nadesłano też kilka propozycji dotyczących upamiętnienia starego baobabu. Wśród nich są np. pomysły wykonania z drewna drzewa ławki, czy ławeczek, które mogłyby stanąć obok miejsca, w którym rosło drzewo. Pojawiła się też propozycja umieszczenia na placu Litewskim tablicy pamiątkowej poświęconej drzewu, zachowania pnia po wycince, wykonania odlewu drzewa z brązu czy innego tworzywa i ustawienia go w miejscu obecnej topoli, lub wykonania modelu trójwymiarowego baobabu, który mógłby stanąć w tym samym miejscu, co wycięte drzewo - informowała w kwietniu Olga Mazurek - Podleśna z Urzędu Miasta Lublin.

  Była też propozycja posadzenia na placu Litewskim drzewa iglastego, które w okresie bożonarodzeniowym będzie pełnić funkcję choinki.  Komentarze (48)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żal....

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  boże..... przeżył wojnę, ale koalicja po-psl go wykończyła.... jak cały naród tubylczy zresztą, bo ten pasożytniczy ma się dobrze...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to cóż pozostaje????

  lubelak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Pomnik Lecha Kaczyńskiego w to miejsce. Może np. na koniu??? Albo na czołgu???


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  propozycja

  endrju bgcki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  z reklamówką Galeria Centrum?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  posadzić

  L(( (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  jakąś brzoze czy coś.....


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  specjalna odmiana

  endrju_bgcki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  brzoza smoleńska, hit stoisk ogrodniczych

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomnik Wieniawskiego

  /// (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Jeśli baobab miałby komuś ustąpić miejsca, to tylko pięknemu, odlanemu z brązu pomnikowi Henryka Wieniawskiego. I taka powinna być wizytówka Lublina, jeśli kiedykolwiek ma on zostać Europejską...rozwiń całość

  Jeśli baobab miałby komuś ustąpić miejsca, to tylko pięknemu, odlanemu z brązu pomnikowi Henryka Wieniawskiego. I taka powinna być wizytówka Lublina, jeśli kiedykolwiek ma on zostać Europejską Stolicą Kultury.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !

  widz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Zabetonowany Plac Litewski po remoncie wyglada jak Plac Czerwony w Moskwie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  noo

  :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  tylko Kremla brakuje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Paranoja urzędnicza powinna mieć swoje granice

  tylko długowieczny DĄB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Urzędnicy z Miasta Lublin - tylko długowieczny dąb
  Topola czarna jest krótkowieczna – żyje do 150 lat, siedlisko: aluwia rzeczne, preferuje stanowiska zalewowe i lasy łęgowe, o glebach...rozwiń całość

  Urzędnicy z Miasta Lublin - tylko długowieczny dąb
  Topola czarna jest krótkowieczna – żyje do 150 lat, siedlisko: aluwia rzeczne, preferuje stanowiska zalewowe i lasy łęgowe, o glebach piaszczystych, ale bogatych w składniki pokarmowe, drewno jest miękkie i lekkie, ponadto są podatne na choroby grzybowe i bakteryjne, cechuje je szybki rozkład drewna pnia i korzeni przez huby, wytwarzają olbrzymie ilości owocostanów w formie puchu, przypominającego watę, które bardzo śmiecą. Aby tego uniknąć należy wybierać osobniki męskie.
  ps.
  1,5 roku na znalezienie sadzonki - jaki urzędnicy z Lublina mają rozmach !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No jakby jakiś inny Koza-Kozinski zamierzył zamiast wykąpać się w fontannie to wejść na baobaba.

  antyblef (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Tu taka troska o bezpieczeństwo wypoczywających pod baobabem a wzdłuż ul Nałęczowskiej takich "baobabów" z suchymi odpadającymi konarami jest co najmniej kilkanaście.
  Bywało i to nie tak dawno bo...rozwiń całość

  Tu taka troska o bezpieczeństwo wypoczywających pod baobabem a wzdłuż ul Nałęczowskiej takich "baobabów" z suchymi odpadającymi konarami jest co najmniej kilkanaście.
  Bywało i to nie tak dawno bo w zeszłym roku, że taki baobab podczas burzy spadł na samochód i zranił kierowcę. Jakaż pruderia panuje w tym żuklandzie jeden problem a jakże różne traktowanie ,
  to próchno na Placu Litewskim można ogrodzić i załatwić tabliczką w tych spróchniałych i zagrażających życiu drzew przy Nałęczowskiej raczej nie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No jakby jakiś inny Koza-Kozinski zamierzył zamiast wykąpać się w fontannie to wejść na baobaba.

  antyblef (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tu taka troska o bezpieczeństwo wypoczywających pod baobabem a wzdłuż ul Nałęczowskiej takich "baobabów" z suchymi odpadającymi konarami jest co najmniej kilkanaście.
  Bywało i to nie tak dawno bo...rozwiń całość

  Tu taka troska o bezpieczeństwo wypoczywających pod baobabem a wzdłuż ul Nałęczowskiej takich "baobabów" z suchymi odpadającymi konarami jest co najmniej kilkanaście.
  Bywało i to nie tak dawno bo w zeszłym roku, że taki baobab podczas burzy spadł na samochód i zranił kierowcę. Jakaż pruderia panuje w tym żuklandzie jeden problem a jakże różne traktowanie ,
  to próchno na Placu Litewskim można ogrodzić i załatwić tabliczką w tych spróchniałych i zagrażających życiu drzew przy Nałęczowskiej raczej nie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No jakby jakiś inny Koza-Kozinski zamierzył zamiast wykąpać się w fontannie to wejść na baobaba.

  antyblef (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tu taka troska o bezpieczeństwo wypoczywających pod baobabem a wzdłuż ul Nałęczowskiej takich "baobabów" z suchymi odpadającymi konarami jest co najmniej kilkanaście.
  Bywało i to nie tak dawno bo...rozwiń całość

  Tu taka troska o bezpieczeństwo wypoczywających pod baobabem a wzdłuż ul Nałęczowskiej takich "baobabów" z suchymi odpadającymi konarami jest co najmniej kilkanaście.
  Bywało i to nie tak dawno bo w zeszłym roku, że taki baobab podczas burzy spadł na samochód i zranił kierowcę. Jakaż pruderia panuje w tym żuklandzie jeden problem a jakże różne traktowanie ,
  to próchno na Placu Litewskim można ogrodzić i załatwić tabliczką w tych spróchniałych i zagrażających życiu drzew przy Nałęczowskiej raczej nie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po

  co (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Poco jakies drzewa na placu? Plac jak nazwa wskazuje ma byc bez drzew.
  Wyciąc i zrobić kolejna fontanne.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  O tym się mówi

  Z wizytą na budowie S17. Zobacz zdjęcia i wideo z drona

  Z wizytą na budowie S17. Zobacz zdjęcia i wideo z drona

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Kuriera Lubelskiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Kuriera Lubelskiego

  Kolejny, śmiertelny wypadek na ul. Nadbystrzyckiej

  Kolejny, śmiertelny wypadek na ul. Nadbystrzyckiej