Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest już nowy przewodnik po Lublinie. Zdjęcia, ryciny i ludzie miasta

Małgorzata Szlachetka
Prezentowany przez Bernarda Nowaka przewodnik ma kosztować 75 złotych, w dniu promocji w Trybunale - 50 złotych
Prezentowany przez Bernarda Nowaka przewodnik ma kosztować 75 złotych, w dniu promocji w Trybunale - 50 złotych Małgorzata Genca
Promocja nowego przewodnika po Lublinie już w czwartek, 25 września, w Trybunale Koronnym. Początek spotkania o godzinie 18.

Publikacja jest zmienioną wersją tzw. zielonego przewodnika sprzed 14 lat. Autorami tekstów, które znajdziemy w nowym przewodniku, są historycy sztuki Grażyna Michalska i Jacek Studziński oraz archeolog Edmund Mitrus. W tomie opublikowano także jeden z ostatnich tekstów zmarłego niedawno historyka Roberta Kuwałka.

To przewodnik przygotowany przez lublinian i dla lublinian. Uwagę przyciąga okładka opatrzona charakterystyczną grafiką Andrzeja Kota. Ponownie, tak jak 14 lat temu, specjaliści proponują czytelnikowi zwiedzanie Lublina według klucza, jakim jest dwanaście tras turystycznych.

W nowym wydaniu jest więcej ilustracji, obok zdjęć współczesnych znalazły się grafiki i fotografie archiwalne. Czasami autorzy chcą zwrócić uwagę na wybrane detale architektoniczne zabytków, tablice pamiątkowe albo dzieła sztuki. - W przewodniku umieściliśmy około 1400 ilustracji, w tym 140 przedstawiających wizerunki Lublina w malarstwie - wylicza pisarz Bernard Nowak, redaktor przewodnika.

Z muzealnych archiwów zostały wyciągnięte ciekawostki, np. etykieta nieistniejącej obecnie Fabryki Wag Wilhelma Hessa czy znaczek-cegiełka wydrukowany w związku z budową Zalewu Zemborzyckiego. Autorzy przewodnika starali się uchwycić zmiany zachodzące w mieście, m.in. zapraszają nas do już odnowionego Teatru Starego. (Na tym tle w oczy rzucają się nieliczne na szczęście zdjęcia, które z niezrozumiałych względów nie zostały zastąpione aktualnymi. Np. wyremontowana dwa lata temu kamienica Grodzka 18 w przewodniku z 2014 roku ma nadal obdrapaną elewację).

Opowieść o historii zabytków przeplata się z informacjami o obecnych instytucjach kultury i cyklicznych imprezach.

- Zależało mi na pokazaniu portretów znanych osób związanych z Lublinem. To jest nowość w stosunku do poprzedniego wydania - dodaje Nowak.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski