Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest odpowiedź lubelskiej kurii na pedofilię w Kościele. W życie wchodzą zasady ochrony dzieci i młodzieży

Piotr Nowak
Piotr Nowak
materiał ilustracyjny
Wchodzą w życie „Zasady ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji lubelskiej”. W poniedziałek dokument został opublikowany na stronie Kurii Metropolitalnej w Lublinie. - Opieka nad dziećmi i młodzieżą jest dla nas najwyższym priorytetem - mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji.

Zasady dotyczą osób, które nie ukończyły 18 roku życia. Przeznaczone są do stosowania we wszystkich kościelnych jednostkach organizacyjnych zależnych od archidiecezji lubelskiej. Do ich przestrzegania zobowiązani są w szczególności osoby duchowne oraz osoby świeckie (wychowawcy, nauczyciele, trenerzy, animatorzy, wolontariusze, praktykanci i stażyści i inni) zatrudnione na różnych stanowiskach.

- Opieka nad dziećmi i młodzieżą jest dla nas najwyższym priorytetem – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji. I dodaje: - Wszyscy bierzemy na siebie odpowiedzialność za ochronę i zgodną z najwyższymi standardami etycznymi opiekę nad powierzonymi nam podopiecznymi. Celem dokumentu jest bezpieczeństwo i ochrona małoletnich przed wszelką przemocą, w tym seksualną.

Każda osoba pracująca z małoletnimi w archidiecezji zobowiązana zostanie do zapoznania się z zasadami oraz ich stosowania.

Zasada powściągliwości nad nadmiarem

Dokument został opublikowany na stronie archidiecezji. Liczy osiem stron. Opisane są w nim zasady postępowania w pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą oraz rozmowy z osobą zgłaszającą nadużycie.

„Należy unikać wszelkiego rodzaju angażowania się w fizyczny i werbalny kontakt z małoletnim, który może być źle zrozumiany. W relacji do jakiegokolwiek dotyku wobec osoby małoletniej obowiązuje ogólna zasada powściągliwości nad nadmiarem” – czytamy pod punktem 14.

Dalej czytamy, że „nie do zaakceptowania jest werbalne naruszanie dobra osób małoletnich, w tym zwłaszcza opowiadanie w ich obecności żartów o podtekście seksualnym”. Ponadto, „nie należy przyjmować osób małoletnich, zwłaszcza w pojedynkę, w mieszkaniach prywatnych lub służbowych, bez obecności lub wyraźnej zgody rodziców lub opiekunów”.

Dokument wprowadza też zakaz stosowania kar cielesnych, kar noszących znamiona przemocy psychicznej i innych, jak dokuczanie, nękanie, szykanowanie i znęcanie. Stosunkowo dużo miejsca autorzy dokumentu poświęcają na informowanie o niebezpiecznych zjawiskach.

„Posiadanie wiedzy o faktycznych lub prawdopodobnych przypadkach przemocy wymaga zawsze podjęcia odpowiednich działań, zgodnych z przepisami prawa kościelnego i państwowego” – stanowi punkt 45.

„Jeżeli pokrzywdzony chce opowiedzieć o swoich przeżyciach, należy wysłuchać go spokojnie i traktować poważnie, nie przerywać, nie przekładać rozmowy i stworzyć bezpieczną atmosferę do jej przeprowadzenia” – zalecają autorzy dokumentu. Przy podejrzeniu, że osobie małoletniej ktoś wyrządził lub wyrządza krzywdę, dokument nakazuje niezwłoczne zgłoszenie sprawy rodzicom oraz odpowiednim służbom.

„Jeżeli to jeden z rodziców lub członków rodziny prawdopodobnie krzywdzi osobę małoletnią, sprawę należy niezwłocznie zgłosić policji, prokuraturze lub sądowi do spraw rodzinnych i nieletnich” – czytamy w „Zasadach”.

W dokumencie znajduje się zastrzeżenie, że zasady ochrony nie zastępują norm prawa państwowego oraz prawa kościelnego. Za ich wdrożenie odpowiedzialni są wszyscy duchowni archidiecezji lubelskiej.

Pedofilia w Kościele
W marcu Kuria Metropolitalna w Lublinie opublikowała raport dotyczący kontaktów osób duchownych z dziećmi i małoletnimi poniżej 18 roku życia. Według danych kościelnych, w latach 1990-2018 dziewięciu duchownych dopuściło się przestępstw wobec dziesięciu ofiar.

W archidiecezji lubelskiej posługę duszpasterską pełni 925 księży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski