MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest parking, mogą być mieszkania bądź usługi. Co z działką przy ul. Jasnej?

Jakub Sarek
Jakub Sarek
archiwum
Miasto planuje sprzedaż niezabudowanej działki przy ul. Jasnej. Chodzi o parcelę na tyłach gmachu Sądu Okręgowego. W przyszłości może tam stanąć "budynek mieszkalno-usługowy" bądź "budynek usługowy".

Na czwartkowej (23 maja) sesji Rady Miasta Lublin radni pochylą się nad uchwałą o wyrażeniu zgody na sprzedaż nalężacej do miasta działki u zbiegu ul. Jasnej i Ewangelickiej. Parcela zajmuje obszar 11 arów i jest położona na tyłach gmachu Sądu Okręgowego. Niezabudowany grunt jest wykorzystywany obecnie jako ogólnodostępny parking dla samochodów. To część śródmiejskiej strefy płatnego parkowania.

- Mając na uwadze istniejący stan faktyczny i prawny, a także obowiązek racjonalnego gospodarowania nieruchomościami oraz w związku z potrzebą pozyskania środków finansowych do budżetu Gminy Lublin podjęcie niniejszej uchwały jest zasadne - czytamy w jej uzasadnieniu.

W 2020 r. magistrat wydał dla tej działki dwie decyzje o warunkach zabudowy. Dopuszczają one budowę budynku usługowego o powierzchni sprzedaży mniejszej niż 2000 metrów kwadratowych bądź budynku mieszkalno-usługowego.

Warunki zabudowy to dokument, który określa jakie obiekty można postawić na danej działce. Wydaje się go dla terenów gdzie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. A tak jest w przypadku śródmieścia Lublina.

- Jeśli Rada Miasta wyrazi zgodę na zbycie tego terenu, działka kierowana będzie na sprzedaż w przetargu nieograniczonym i będzie mógł do niego przystąpić każdy zainteresowany - informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza.

Magistrat nie zdradza, ile warta jest ta parcela i kiedy rozpisze przetarg na jej nabycie.

- Ogłoszenie sprzedaży będzie możliwe po wyrażeniu na nią zgody przez Radę Miasta. Na tym etapie będzie możliwe również zlecenie wykonania operatu szacunkowego sporządzonego przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego - wyjaśnia Stryczewska.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2021 r. pod obrady sesji Rady Miasta Lublin miał trafić projekt uchwały o zamianie działek między ratuszem a lubelskim deweloperem - firmą Interbud. Miasto chciało przekazać spółce trzy parcele, m.in. tę przy ul. Jasnej. W zamian Interbud miał oddać grunty przy ul. Relaksowej, ok. hektara terenów zielonych oraz 0,47 ha na Felinie w rejonie ul. Franczaka „Lalka” zarezerwowanych pod budownictwo mieszkaniowe.

Temu pomysłowi krytyki nie szczędził ówczesny senator Jacek Bury (wtedy i dziś Polska 2050 Szymona Hołowni), który zarzucił ratuszowi "niegospodarność". Miasto tłumaczyło, że celem zamiany miała być ochrona terenów zielonych na os. Botanik oraz pozyskanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe na Felinie.

Ostatecznie projekt został wycofany, zanim zajęli się nim rajcowie.

Działka przy Jasnej sąsiaduje z dwoma budynkami o różnej wysokości. Jednym jest budynek Sądu Okręgowego przy Krakowskim Przedmieściu. Ma on trzy kondygnacje nadziemne. Krótszy bok działki przylega do kamienicy, która ma pięć kondygnacji.

- Decyzje ustalające warunki zabudowy tego kwartału nawiązują do historycznego sposobu zabudowy w tej części miasta i w parametrach nie wyższych niż sąsiadujące budynki. Wysokość elewacji frontowej budynku mieszkalno-usługowego nie będzie mogła przekroczyć 13 metrów od strony ul. Ewangelickiej, zaś od strony ul. Jasnej kształtowana może być schodkowo, od 13 metrów do maksymalnej wysokości 20,4 metra - podaje Stryczewska.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski