Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest praca w Skandynawii. Szukają m.in. monterów, spawaczy i budowlańców

Michał Wroński
Na śląski rynek pracy mocnym uderzeniem wdzierają się firmy z Norwegii. To właśnie one zdominowały Europejskie Targi Przedsiębiorczości, Pracy i Edukacji, które kilka dni temu odbywały się w Katowicach, Bielsku-Białej i w Częstochowie. Przedsiębiorcy z "krainy trolli" poszukują u nas monterów, spawaczy, budowlańców oraz inżynierów. W cenie są również pielęgniarki oraz opiekunki przedszkolne.

Norwegowie kuszą przyszłych pracowników przede wszystkim wysokimi zarobkami. Minimalna stawka za godzinę dla wykwalifikowanego pracownika wynosi 126 koron (czyli niemal 60 zł). Oznacza to, że w najgorszym razie w niespełna 2 tygodnie pracy można zarobić tyle, ile w Śląskiem wynosi obecnie średnia (dodajmy, że całkiem niezła na tle innych regionów Polski) pensja w sektorze przedsiębiorstw. Trudno zatem się dziwić, że wokół stoisk norweskich pracodawców zainteresowanych nie brakowało.

- Jakby mnie dziś przyjęli, to od razu bym pojechał. U nas nie ma perspektyw, nie ceni się fachowców - odgrażał się jeden z mężczyzn, którego spotkaliśmy podczas katowickich targów.

Maciej Pilawski, który niedawno skończył studia i ma w kieszeni dyplom inżyniera, już tak zdeterminowany nie był, choć on również zachwalał warunki, jakie czekają Polaków w Skandynawii.

- Wiem, bo sam pracowałem w Norwegii - zaznaczył na samym początku rozmowy.

Jak mówi, poza dobrą pensją pracownik może liczyć na stabilność zatrudnienia.

- Nie trzeba się martwić, że straci się pracę. Podatki są wysokie, ale płacąc je, nie interesuje cię już żadne ubezpieczenie czy hospitalizacja - to jest zapewnione. A minusy? Pogoda. Na 365 dni roku przez 300 pada deszcz - śmieje się Maciej Pilawski.
Przeszkodą uniemożliwiającą zdobycie kontraktu w Norwegii może być nieznajomość języka angielskiego. Jak jednak przyznała nam Małgorzata Kuczkowska z firmy Fosdalen, i na to znalazł się sposób.

- Pracujemy w grupach, więc na każdą grupę staramy się przydzielić brygadzistę, który zna język i w razie czego może pomóc w tłumaczeniu. Dla nas najważniejsze jest doświadczenie pracownika - mówi Kuczkowska. Jak dodaje, na około 500 pracowników zatrudnianych obecnie przez firmę, około 1/3 pochodzi ze Śląska.

Kolejni mieszkańcy naszego regionu zapewne niebawem pójdą w ich ślady. Kandydaci do pracy w Skandynawii nie chcą jednak kupować "kota w worku".

- Jakie będzie zakwaterowanie? Czy sobota i niedziela są wolne? Czy będzie dostęp do internetu? A co z alkoholem? Czy w czasie przerwy mogę sobie wypić piwo do obiadu, bo słyszałem od jednego z pracujących w Norwegii znajomych, że pracodawca domagał się prohibicji nawet w czasie, kiedy się nie pracuje - dopytywał Ryszard, spawacz ze Świętochłowic.
Ci, którzy już mieli okazję pracować w "krainie trolli" mówią, że na warunki pobytu nie można narzekać. Trzeba natomiast zapomnieć o niektórych przyzwyczajeniach, chociażby o wykłócaniu się z policjantami drogówki.

- Mandaty są bardzo wysokie, a fotoradarów jest mnóstwo i wszystkie działają. Trzeba jeździć przepisowo - zapewnia Maciej Pilawski.

Najgorzej w rejonie Bytomia, Częstochowy i Sosnowca

Pod koniec września bez pracy w województwie śląskim było ponad 192 tysiące osób - to o 16 tysięcy więcej niż rok temu (mniej wtedy było natomiast ofert pracy). Większość z bezrobotnych to kobiety.

Najgorsza sytuacja utrzymuje się w podregionach bytomskim, częstochowskim i sosnowieckim, gdzie stopa bezrobocia wynosi odpowiednio: 14,7; 14,6 i 13,6 procent. W Myszkowie - i to jest niechlubny wojewódzki rekord - bez pracy pozostaje aż 19 procent mieszkańców.

Na drugim biegunie są podregiony: tyski (6,3 proc.), katowicki (7,2 proc.) i rybnicki (8,6 proc.), aczkolwiek nawet tam w stosunku do sierpnia liczba bezrobotnych wzrosła.


*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jest praca w Skandynawii. Szukają m.in. monterów, spawaczy i budowlańców - Dziennik Zachodni

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski