Jesteśmy aktywni i mamy się dobrze

  Jesteśmy aktywni i mamy się dobrze

  Ewa Nowak

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Elżbieta Iwanicka, prezes TWWP o./Lublin

  Elżbieta Iwanicka, prezes TWWP o./Lublin

  Czujemy się dowartościowani. Rozwijamy pasje i spełniamy się. Lublin jest w czołówce miast, które działają na rzecz seniorów - mówi Elżbieta Iwanicka, prezes Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej Oddział w Lublinie i Wolontariuszka Roku 2011.
  Elżbieta Iwanicka, prezes TWWP o./Lublin

  Elżbieta Iwanicka, prezes TWWP o./Lublin

  13 lat temu zaczęła Pani działać jako wolontariuszka seniorka. Lublin wyglądał inaczej. Działał tylko Uniwersytet Trzeciego Wieku. A dziś?

  Miasto wypiękniało. Lublin jest nie do poznania. Moja rodzina, która mieszka od wielu lat zagranicą, gdy mnie odwiedza, zachwyca się. Koleżanki z innych miast nie mogą się nadziwić, że mamy tak wiele ciekawych i różnorodnych wydarzeń. Przyjeżdżają do nas z Polski na wizyty studyjne by podpatrzeć, uczestniczyć w niektórych wydarzeniach, warsztatach, imprezach. Lublin jest w czołówce miast, które działają na rzecz starszych mieszkańców. Lubelski senior jest aktywny i ma się dobrze.

  Przed nami rozstrzygnięcie Konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom”.

  Za nami 7. edycja tej popularnej akcji. Popularniejszej z roku na rok. Seniorzy czekają na kolejne, a i różne podmioty zabiegają o to by znaleźć się w gronie wyróżnionych certyfikatem „Miejsce Przyjazne Seniorom”. Ten konkurs jest bardzo potrzebny starszym mieszkańcom Lublina. Słyszę takie rozmowy: Krysiu w tym i tym salonie jest zniżka 15 zł na strzyżenie, może pójdziemy? Może wpadniemy do tej restauracji na obiad, bo jest rabat, a panie lepią pyszne pierogi i można zamówić posiłek z dostawą do domu? Dla seniorów to są istotne informacje.

  Jest Pani w komisji, która wizytuje zgłoszone miejsca. Jakie kryteria trzeba spełnić?

  Miejsce musi mieć dobry dojazd i dojście bez żadnych barier architektonicznych. Powinien pracować tam miły, cierpliwy personel otwarty na potrzeby osób starszych. Wyróżnione miejsce musi oferować zniżki i promocje. Ideą konkursu jest poprawa jakości życia najstarszych mieszkańców.

  Na co seniorzy zwracają szczególnie uwagę zgłaszając takie miejsca?

  Bardzo ważne są dla nich ceny. Niektórzy mają niskie emerytury, więc zniżki na różne produkty i usługi są mile widziane. Zwracają też uwagę na to, jak obsługa ich traktuje. Seniorzy są ciekawi świata, lubią porozmawiać, a nie każdy ma cierpliwość. Wiem, że w niektórych miejscach w Lublinie nie są dobrze traktowani. Dlatego atmosfera jest dla nich bardzo ważna.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo