Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jethro Tull w Centrum Spotkania Kultur. Rockowe wydarzenie roku

DS
Bartek Syta/archiwum
Jethro Tull był angielskim agronomem, który w 1701 roku skonstruował między innymi siewnik rolniczy. Jednak jeśli chodzi o popularność, to na głowę pobił go inny Jethro Tull. Oczywiście mowa o brytyjskim zespole rockowym, który powstał w 1967 roku.

Jak łatwo policzyć zespół w tym roku obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia. Z tej okazji w Polsce pojawi się na trzech koncertach. Szczęśliwie Lublin znalazł się na tej krótkiej liście. Występ w Centrum Spotkania Kultur będzie ostatnim w ramach polskiej odsłony trasy „50th Anniversary Tour”. Jest więc czym się cieszyć.

Inny rodzaj rocka

Od początku istnienia zespołu przewinęło się przez niego kilkunastu jeśli nie więcej muzyków.
Swój epizod w Jethro Tull miał nawet Tony Iommi, gitarzysta i założyciel Black Sabbath, czy Phil Collins znany zarówno z solowej kariery jak i z zespołu Genesis.

Natomiast postacią bez której trudno wyobrazić sobie Jethro Tull, zarówno jeżeli chodzi o brzmienie zespołu jak i jego sceniczny wizerunek, jest Ian Anderson.

Anderson, założyciel i lider, w pierwszych latach działalności sięgał z Jethro Tull głównie do white bluesa. W takich stylistyce utrzymana jest debiutancka płyta zespołu „This was” z 1968 i o rok późniejsza „Stand Up”.

Na kolejnych płytach zespół rozszerzył stylistykę o hard rocka i elementy brytyjskiego folk rocka.

W 1971 roku Jethro Tull wydaje „Aqualung”. To jeden z najważniejszych krążków w ich dorobku.

„Aqualung” w pewnym stopniu ma charakter albumu koncepcyjnego. W pierwszej części Anderson śpiewa o kloszardach, bezdomnych, ludziach żyjących na ulicy, a w drugiej porusza tematy związane z religią.

Tutaj warto zwrócić uwagę na warstwę tekstową kompozycji Jethro Tull.

Dobry przykładem jest utwór „My God”. Wystarczy posłuchać pierwszych wersów:

„Ludzie, coście zrobili? Zamknęliście go w złotej klatce. Sprawiliście że jest uwiązany waszą religią. On, który wstał z grobu. Taki Bóg jest niczyj.”

Od „Aqualung” zespół rozwija idee albumów koncepcyjnych na płytach „Thick As a Brick” i „A Passion Play”.

Kolejne zmiany gatunkowe przychodzą pod koniec lat 80, kiedy zespół wydaję krążki „Songs from the Wood” i „Heavy Horses”, które bogato inspirują się szkockim folkiem.

Duże zaskoczenie przynosi płyta „Crest of a Knave”, za którą zespół otrzymał nagrodę Grammy w kategorii „najlepsza grupa heavy metalowa” (konkurował wtedy z Metallicą!).

Tak całe zajście skomentował w swoim stylu Anderson: – Po tych wszystkich latach jestem rozczarowany, że nadal nie istnieje kategoria dla jednonogich flecistów, bo wygrywał- bym ją co roku! (nawiązanie do scenicznych zachowań Andersona, który często gra stojąc na jednej nodze)

Czego po tych wszystkich latach możemy spodziewać się w CSK? Oddajmy głos liderowi zespołu.

- Gramy na koncertach najlepsze utwory wybrane z płyt Jethro Tull. Które brzmią tak samo, jak w wersjach studyjnych, bez względu na to, kto z tych dwudziestu ośmiu muzyków wziął udział w ich nagraniu. To ja daję im znak jakości, bo ja je stworzyłem, ja je oryginalnie śpiewałem i ja grałem w nich na flecie, a czasem na gitarze – zapewniał na łamach Teraz Rocka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jethro Tull w Centrum Spotkania Kultur. Rockowe wydarzenie roku - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski