Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jezuita poszerzy grono honorowych obywateli Lublina

Artur Jurkowski
O. Hubert Czuma
O. Hubert Czuma www.czuma.pl
O. Hubert Czuma, duszpasterz studentów i młodzieży, duchowy opiekun „Solidarności”, ma zostać honorowym obywatelem Lublina

- Bez działalności ojca Czumy nie powstałby fundament, na którym odrodziła się wolna Polska. Gdyby nie jego praca, kształtowanie postaw młodzieży, studentów, nie pojawiłaby się grupa przyszłych opozycjonistów i nie byłoby lipcowego zrywu w 1980 roku na Lubelszczyźnie - przekonuje Marian Król, przewodniczący zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”. To właśnie „Solidarność” wystąpiła o nadanie o. Hubertowi Czumie honorowego obywatelstwa Lublina. Radni zajmą się projektem uchwały w tej sprawie w najbliższą środę.

- Mam żal do siebie, że z wnioskiem w tej sprawie nie wystąpiliśmy już 10 lat temu. Takich postaci o głęboko patriotycznej postawie jak ojciec Czuma jest naprawdę niewiele - podkreśla Król. I dodaje: - Choć najlepiej byłoby nadać honorowe obywatelstwo Lublina całej rodzinie Czumów, która jest ogromnie zasłużona dla miasta i całej Polski.

Czy znasz honorowych obywateli Lublina? Zapraszamy do naszej quizu
Hubert Czuma urodził się w 1930 r. w Lublinie. Jego ojciec Ignacy Czuma był profesorem KUL, współtwórcą polskiej konstytucji z 1935 r. Stryj, generał Walerian Czuma, był organizatorem i dowódcą obrony Warszawy w 1939 r. Jednym z braci o. Huberta jest Andrzej Czuma, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

W latach 1963-1971 był duszpasterzem akademickim diecezji lubelskiej, rektorem kościoła akademickiego KUL oraz przełożonym wspólnoty jezuitów na KUL. - Zawdzięczam mu swoją formację duchową. Spotkaliśmy się w duszpasterstwie akademickim w okresie moich studiów i do tej pory jesteśmy przyjaciółmi. To człowiek o wielkim i otwartym sercu, zawsze troszczy się o innych - podkreśla Sławomir Janicki, były prezydent Lublina.

Od sierpnia 1979 r. o. Czuma mieszka w Radomiu. W latach 1980-1989 współpracował z „Solidarnością”. W 2003 r. został honorowym członkiem związku. Honorowe obywatelstwo nadały o. Czumie Szczecin (2008 r.) oraz Radom (2015 r.).

- Wyjątkowy człowiek: skromny, otwarty na potrzeby innych. Dziękuję Bogu, że spotkałem go na swojej drodze - mówi Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący zarząd regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska.

- Honorowe obywatelstwo to wyróżnienie czysto prestiżowe. Nadawane jest osobom o wybitnych zasługach dla Lublina - wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski