Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już jutro odbędzie się uroczysty finał pierwszej odsłony Młodzieżowej Akademii Filmowej

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Festiwal Filmowy NNW
Najzdolniejsi uczniowie z Lubelszczyzny stworzyli filmy o tematyce historycznej. Zostaną wyświetlone podczas uroczystej gali.

Wydarzenie będzie finałem pierwszej odsłony Młodzieżowej Akademii Filmowej Młodzi dla Historii. Uczniowie szkół z naszego regionu mieli okazję uczestniczyć w premierowej edycji inicjatywy. – W połowie sierpnia nawiązaliśmy współpracę z lubelskimi szkołami i jednocześnie szukaliśmy tematów. Miały dotyczyć lokalnych dróg do historii – tłumaczy Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, z którego wywodzi się młodzieżowa wersja akcji. – Naszym celem było zachęcenie młodych ludzi do szukania swoich korzeni, do rozmawiania w rodzinach o tym, kto kim był. Chcieliśmy wzbudzić w nich ciekawość tego, skąd jesteśmy, i uznaliśmy, że dobrym narzędziem będzie film – dodaje.

Spośród kilkunastu projektów do realizacji wybrano cztery:
– Film o ludobójstwie w czasie II wojny światowej w kolonii Zbędowice pod Puławami zrealizowany przez uczniów II Liceum im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach. O wydarzeniu opowiada m.in. babcia jednego z uczniów, której tata był świadkiem wydarzeń.
– Sylwetkę zmarłego w tym roku w czerwcu pułkownika Mariana Pawełczaka ps. „Morwa", żołnierza AK, Zaporczyka – etiudę stworzyła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie, której budynek znajduje się na osiedlu, na którym mieszkał bohater.
– Opowieść o Januszu Krupskim, działaczu opozycyjnym z Lublina, twórcy nielegalnego w PRL pisma „Spotkania” nakręcona przez młodych ludzi z Zespołu Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie, w którym uczył się Krupski.
– Filmu o por. Pawle Walczaku, który został zamordowany w Katyniu. Jego portret pokazali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czułczycach, której Paweł Walczak był dyrektorem przed II wojną światową.

Nad kształtem produkcji czuwali profesjonalni filmowcy. Pod okiem doświadczonej ekipy filmowej w Centrum Spotkania Kultur odbywały się także warsztaty dla młodych adeptów kina. Owoce prac pasjonatów filmu będzie można zobaczyć na Uroczystej Gali Młodzieżowej Akademii Filmowej 6 listopada o godzinie 14:00 w CSK. Podczas gali zostanie wybrany najlepszy z czterech dokumentów.

W programie uroczystości jest także wręczenie osobom zasłużonym w walce o wolność nagród honorowych: Drzwi do Wolności i Sygnetów Niepodległości. Wystąpi również Orkiestra Wielkich Bębnów, która zaprosi uczestników do wybicia Pulsu Wolności. Na scenie pojawią się także: prekursor lubelskiego rapu LWA (Andrzej Tokarzewski) oraz współpracujący z nim Hertz (Marcin Kasica). Raperzy wykonają m.in. piosenki opowiadające o wydarzeniach i bohaterach filmów nakręconych w ramach lubelskiej edycji MAF.

To jednak nie wszystkie filmowe wrażenia dla mieszkańców Lublina. Dziś zakończyły się Retrospektywy Festiwalu NNW, które po raz dziewiąty zagościły na wschodzie kraju. W programie był m.in. pokaz specjalny filmu „Położna” w reż. Marii Stachurskiej, przegląd filmów jednego autora, w ramach którego wyświetlonych było pięć dokumentów Arkadiusza Gołębiewskiego, oraz pokaz filmu Doroty Kani „Ryngraf”, wyróżnionego nagrodą im. Janusza Krupskiego w 2018 r.
– Festiwal NNW jest ciągle w trasie. Dzielimy się emocjami, które mogli przeżyć ci, którzy byli w tym roku na XIII Festiwalu w Gdyni – wyjaśnia Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW.
Po Lubelszczyźnie Retrospektywy odbędą się w Sieradzu, a następnie na Podkarpaciu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski